Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentas siūlo keisti LAT teisėjų skaičių

2019-11-22

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir atsižvelgdamas į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) Civilinių bylų skyriaus pirmininkės, laikinai einančios LAT pirmininko pareigas, Sigitos Rudėnaitės siūlymą, pasirašė dekretą, kuriuo teikia Seimui keisti LAT teisėjų skaičių.

Kompleksiškai įvertinęs teismų sistemos darbo efektyvumą bei įvairių grandžių teismams tenkantį darbo krūvį, šalies vadovas siūlo, kad nuo 2019 m. gruodžio 15 d. LAT sudarytų 33, o nuo 2020 m. birželio 1 d. – 32 teisėjai.

„Padidinti visuomenės pasitikėjimą teismais būtų sudėtinga neužtikrinus, kad jie dirbtų kuo efektyviau. Tai reiškia, kad teisėjų etatų skaičius teismuose turi būti optimalus ir atitikti tiems teismams tenkantį darbo krūvį“, – sakė Prezidentas.

Prezidento nuomone, sumažinus LAT teisėjų skaičių sutaupytos lėšos galėtų būti naudojamos didinant teisėjų skaičių kituose teismuose, kuriuose yra didesni darbo krūviai. Viena iš pagrindinių priemonių, užtikrinančių  teismų sistemos darbo efektyvumą, yra lankstūs ir operatyviai priimami sprendimai dėl teisėjų etatų skaičiaus padidinimo ar sumažinimo teismuose.

LAT pateikta statistinė informacija rodo, kad 2014-2018 m. laikotarpiu 23-40 proc. sumažėjo šio teismo gautų ir priimtų skundų bei prašymų bei 25-40 proc. – išnagrinėtų visų rūšių bylų. Tuo pačiu metu išliko stabilus neišnagrinėtų visų rūšių bylų likutis metų pradžioje ir vidutinė visų rūšių bylų nagrinėjimo trukmė.

Nustačius mažesnį LAT teisėjų skaičių, Lietuvos gyventojų skaičiui tektų panašus Aukščiausiojo teismo teisėjų skaičius kaip ir daugelyje kitų Europos Sąjungos šalių.

Paskutinį kartą LAT teisėjų skaičius buvo keičiamas 2012 metais, tuomet jis mažėjo nuo 37 iki šiuo metu esančių 35.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2019.11.22 13:00

Atgal