Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentas: paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui – tai ir paminklas jo bendražygiams

2020-10-06

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su ponia Diana Nausėdiene dalyvavo iškilmingoje Adolfo Ramanausko-Vanago paminklo atidengimo ceremonijoje Valstybės vadovų panteone Antakalnio kapinėse. Pirmoji šalies pora pagerbė Lietuvos valstybės vadovo, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vado, kovojusio su sovietų okupacija, atminimą padėdami vainiką ir dalyvaudami šv. Mišiose.

Pasak šalies vadovo, visas A. Ramanausko-Vanago gyvenimas, taip pat ir žūtis, tapo mums istorine Tėvynės meilės, pasiaukojimo už jos Laisvę pamoka: „Taip, tai labai skaudi pamoka, kainavusi Lietuvai dešimtis tūkstančius gyvybių. Bet ji mus išmokė, kad laisvę mylintys lietuviai yra stipresni už brutalią prievartą, kad jų nepalaužė išdavystės, kankinimai, žudymai, artimųjų palaikų išniekinimas. Šioje pamokoje sužinojome, kokios didelės reikėjo aukos, kokia didelė kaina yra sumokėta už tai, kad mes galėtume naudotis jos vaisiais – gyventi laisvėje ir taikoje.“

Prezidentas pabrėžė, kad nors budeliai, pakasę išniekintus Vanago palaikus nežinomame kape, tikėjosi amžiams palaidoti ir jo atminimą, – taip nenutiko. Priešingai, engėjų sumanymas pasitarnavo dar didesnei laisvės kovotojų šlovei – mes atradome ir garbingai palaidojome savo didvyrius, jų vardas dabar žinomas kiekvienam Lietuvos vaikui. „Gali būti, kad kai kurių laisvės kovotojų palaikų galbūt niekada nerasime, bet mes nenustosime jų ieškoti, kaupti istorinių žinių apie jų gyvenimus, paaukotus vardan Lietuvos laisvės“, – teigė valstybės vadovas, pažymėjęs, kad paminklas partizanų vadui A. Ramanauskui-Vanagui – tai paminklas ir visiems jo bendražygiams, kurie dar neatgulė garbinguose kapuose, nors jų auka visuomet liks mūsų atmintyje. O pats svarbiausias paminklas partizanams, Prezidento teigimu, tai gyvųjų tęsiami jų darbai ir laisva, klestinti, demokratiška Lietuvos valstybė.

Paminklą pašventino ir invokaciją perskaitė Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, Susirinkusiesiems kalbą pasakė ir A. Ramanausko-Vanago anūkė, Lietuvos kariuomenės pulkininkė leitenantė Inga Jancevičienė. Partizanų vado garbei ir atminimui sugiedotas Lietuvos himnas.

Partizanu A. Ramanauskas-Vanagas tapo 1945 metais, vėliau vadovavo Dainavos apygardai, 1948-aisiais buvo paskirtas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu, o dar po poros metų – Sąjūdžio Gynybos pajėgų vadu. Mirties bausmė jam įvykdyta 1957 metais.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.10.06 12:59

Atgal