Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

Prezidentas pabrėžė transatlantinio bendradarbiavimo svarbą Trijų jūrų iniciatyvoje

2021-07-09

Liepos 8–9 d. Sofijoje vykstančiame Trijų jūrų iniciatyvos (3SI) šalių vadovų susitikime dalyvaujantis Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad 3SI regionui kylantys iššūkiai yra bendri, ir kvietė vienyti regiono šalių jėgas stiprinant bendradarbiavimą su JAV.

Šalies vadovas atkreipė dėmesį į Rusijos keliamas geopolitines, karines ir hibridines grėsmes, blogėjančią demokratijos situaciją ES kaimynystėje ir kai kurių šalių siekį destabilizuoti tarptautinę aplinką.

Pasak Lietuvos Prezidento, bendras atsakas į grėsmes bendriems tikslams įgyvendinti yra labai aiškus – būtina toliau stiprinti transatlantinę partnerystę su JAV. „3SI suteikia galimybių glaudžiau įtraukti JAV į regioninį bendradarbiavimą ir prisidėti prie visos Europos saugumo didinimo“, – sakė šalies vadovas.

Prezidento nuomone, plėtojant skaitmeninę ekonomiką, efektyviai įgalinant energetikos ir transporto infrastruktūrą, ypač svarbu ją apsaugoti nuo kibernetinių atakų ir sukurti saugią kibernetinę erdvę. „Lietuva jau yra pasiekusi nemenką pažangą stiprindama greitojo kibernetinio reagavimo pajėgumus ES ir bendrose iniciatyvose su JAV, kuri gali būti naudinga visam 3SI regionui“, – pažymėjo Prezidentas. Kaune veikiantis Lietuvos ir JAV kibernetinio saugumo centras teikia pagalbą šalims partnerėms Ukrainai ir Sakartvelui, o JAV inicijuota Transatlantinio energetinio bendradarbiavimo partnerystė daug dėmesio skiria energetikos infrastruktūros apsaugai.

Prezidentas pabrėžė ES žaliojo kurso svarbą tvariam ekonomikos augimui ir transformacijai. Šalies vadovo teigimu, didesnis sujungiamumas būtinas ES rinkos integracijai, tačiau ne mažiau svarbu gebėti išmaniai ir saugiai naudoti infrastruktūrą.

Politinėse vadovų diskusijose Prezidentas pakvietė solidarizuotis kovoje su nelegalia migracija, ypač saugant išorinę ES sieną. Pastaruoju metu net 19 kartų išaugo nelegalų srautas per Lietuvos ir Baltarusijos sieną.

3SI jungia 12 ES valstybių: Austriją, Bulgariją, Kroatiją, Čekiją, Estiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Slovakiją ir Slovėniją. Iniciatyvos strateginės partnerės – JAV, Vokietija ir Europos Komisija. Tai prezidentinis forumas, kurį papildo vyriausybių, parlamentų ir verslo bendradarbiavimas.

3SI tikslas – skatinti spartesnį šio regiono išsivystymą ir konvergenciją, didinant dalyvaujančių šalių jungiamumą transporto, energetikos ir skaitmenizacijos srityse, ypač Šiaurės ir Pietų ašyje, stiprinti sanglaudą ES ir transatlantinius saitus tarp ES ir JAV.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2021.07.09 15:54

Atgal