Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentas: kviečiu ES neįsileisti nesaugiai gaminamos Astravo AE elektros

2020-11-04

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos Pirmininką Charlesą Michelį ir Europos Komisijos vadovę Ursulą von der Leyen ragindamas ES imtis griežtų priemonių, reaguojant į Astravo AE paleidimą, ir neįsileisti į ES rinką nesaugiai gaminamos Astravo AE elektros. Ši pradėta gaminti Astravo AE vakar, lapkričio 3 dieną.

Laiške Prezidentas pabrėžė būtinybę ES ir toliau nuosekliai reikalauti Baltarusijos įgyvendinti visas ES streso testų rekomendacijas bei branduolinės saugos standartus.

„Akivaizdu, kad reikia veiksmingesnių ES priemonių, kad būtų sustabdytas nesaugios Astravo AE eksploatavimas ir apsaugota ES piliečių sveikata ir gerovė. Skubiausia užduotis yra paspartinti ES streso testų rekomendacijų įgyvendinimo klausimą Astravo AE ir pasinaudoti visais svertais, kad Baltarusija nutrauktų Astravo AE veiklą. Dabar ypač tinkamas laikas Europos Sąjungai priimti sprendimus, kurie apribotų elektros patekimą į ES rinką iš nesaugių, aukščiausių saugos reikalavimų neatitinkančių trečiųjų šalių šaltinių. Kviečiu ES netoleruoti tarptautinių branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartų nesilaikymo Astravo AE ir neįsileisti į ES rinką nesaugiai gaminamos šios pavojingos elektrinės elektros, kaip tai daro Lietuva“, – teigė Prezidentas ir pridūrė, kad dėl Lietuvos ir regiono saugumo ir toliau sieks aktualizuoti Astravo AE grėsmės klausimą aukščiausiu ES lygiu.

Pasak šalies vadovo, dabar yra tinkamiausias metas ES patvirtinti mechanizmą, kuris apribotų elektros patekimą į ES elektros rinką iš nesaugių, aukščiausių saugos reikalavimų neatitinkančių trečiųjų šalių šaltinių.

Prezidento iniciatyva spalio mėnesį ES lyderiai išreiškė bendrą poziciją dėl būtinybės ES elektros gamintojams suvienodinti konkurencines sąlygas bendrojoje rinkoje ir paraginti trečiąsias šalis, įskaitant Baltarusiją, laikytis aukščiausių branduolinių ir aplinkosaugos standartų.

ES šalių vadovai taip pat akcentavo, kad Astravo AE sauga ir saugumas yra prioritetinis ES klausimas, nuo kurio vykdymo priklausys tolesnė ES ir Baltarusijos santykių perspektyva.

Taip pat Prezidentas atkreipė ES institucijų vadovų dėmesį į būtiną greito reagavimo į ekstremalias situacijas užtikrinimą, siekiant apsaugoti ES piliečius nuo galimos branduolinės grėsmės. Pasak šalies vadovo, šiuo požiūriu cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių tyrimų centro įsteigimas Lietuvoje padėtų sustiprinti ES atsparumą Astravo AE grėsmėms.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.11.04 09:37

Atgal