Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

Prezidentas: esu dėkingas kiekvienam Danijos ir NATO kariui, tarnaujančiam Lietuvoje

2022-01-28

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį lankėsi Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose, kur dalyvavo NATO oro policijos misijos pastiprinimo pasitikimo ceremonijoje.

NATO oro policijos misija pasipildė keturiais naikintuvais F-16 „Fighting Falcon“, kuriuos atsiuntė Danijos karinės oro pajėgos. Atitinkamą sprendimą, reaguojant į sudėtingą saugumo situaciją Ukrainos pasienyje, šių metų sausio 9 d. priėmė Danijos Parlamentas.

Į Lietuvą atsiųsti keturi F-16 naikintuvai ir 80 karių (lakūnai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupė, komunikacijos ir kitų sričių specialistai). Be to, Baltijos jūroje dislokuota Danijos fregata „HDMS Peter Willemoe“ su 160 karių įgula.

„Šiandien matome puikų sąjungininkų vienybės ir solidarumo pavyzdį. Danijos sprendimas sustiprinti NATO oro policijos misiją liudija apie draugiškus ir patikimus mūsų šalių santykius, kurie puoselėjami pastaruosius tris dešimtmečius. Tai ypač svarbu šiais išbandymų laikais, nes dabartinė saugumo situacija regione, kuomet Rusija bando įbauginti ir grasinti nepriklausomai Ukrainos valstybei, kelia didelį susirūpinimą. Todėl saugumo pusiausvyros palaikymas NATO rytiniame flange ir aplink Ukrainą turi būti mūsų prioritetas“, – sveikinimo kalboje teigė šalies vadovas.

Prezidentas pabrėžė, jog Lietuvos saugumas glaudžiai susijęs su naryste NATO. Nuo tada, kai šalis įstojo į Aljansą, oro policijos misija atliko labai svarbų vaidmenį. Lietuva, pasak Prezidento, yra įsipareigojusi NATO tarpusavio paramos principui, todėl yra pasirengusi aktyviai prisidėti prie kolektyvinės gynybos.

„Džiugu matyti mūsų sąjungininkus, draugus iš Danijos, reaguojančius į pirmuosius nerimo požymius NATO rytiniame flange. Tik pernai Lietuva paminėjo dvišalių diplomatinių santykių su Danija šimtmetį. Mūsų šalys taip pat yra artimos saugumo partnerės. Lietuvos ir Danijos kariai parodė pavyzdį kitiems, kartu treniruodamiesi ir dalyvaudami tarptautinėse misijose. Šiandien esu dėkingas kiekvienam Danijos ir NATO kariui, tarnaujančiam Lietuvoje. Jūs stiprinate mūsų galimybes, kai mums jų labiausiai reikia“, – sakė Prezidentas.

Danijos kariai prisijungė prie NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse vadovaujančio Lenkijos kontingento Lietuvoje ir sustiprinančio Belgijos kontingento Estijoje. Lenkijos ir Belgijos kontingentuose dabar yra po keturis naikintuvus F-16, kurie Baltijos šalių padangėje patruliuoja nuo 2021 metų gruodžio. NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse taip pat sustiprino ir Jungtinės Amerikos Valstijos: sausio 26 d. Aviacijos bazėje Estijoje nusileido JAV kariniai orlaiviai F-15.

Danija yra viena aktyviausių NATO Oro policijos misijos Baltijos šalyse dalyvių (8 kartai). Paskutinius kartus misiją vykdė 2019 m. rugsėjo–gruodžio mėn., 2021 m. rugsėjo–gruodžio mėn. 2022 m. sausį Danijos karinės oro pajėgos su papildomais keturiais naikintuvais F-16 papildomai jungiasi prie 58-osios NATO oro policijos misijos. Nuo pat Lietuvos kariuomenės kūrimosi pradžios Danija Lietuvai skyrė nuoseklią politinę bei praktinę paramą.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2022.01.28 12:27

Atgal