Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentas dalyvaus Europos Vadovų Taryboje

2019-10-16

Trečiadienis, spalio 16 d. (Vilnius). Spalio 17–18 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda vyksta darbo vizito į Briuselį, kur dalyvaus Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdyje.

EVT posėdžio programoje numatyta aptarti daugiametės finansinės programos 2021–2027 m. prioritetus, strateginės darbotvarkės įgyvendinimo planą 2019–2024 m., klimato kaitos klausimus ir „Brexit“.

Pasak Prezidento, ambicingiems Europos Sąjungos darbotvarkės planams reikalingas ambicingas požiūris į finansų paskirstymą, todėl ES šalių vadovų diskusijoje planuojama derėtis dėl Suomijos, pirmininkausiančios EVT, siūlymų biudžeto planui, numatančiam finansavimo mažinimą pagrindinėms politikos sritims – sanglaudai ir žemės ūkiui.

„Derantis dėl daugiametės finansinės programos svarbu ne greitis, o turinys. Turėsime priimti kompromisą, bet sieksime išsiderėti mažesnius, nei numatyta, biudžeto karpymus sanglaudos ir žemės ūkio politikoje bei pasiekti reikiamą finansavimą sutartiniams įsipareigojimams – Ignalinos AE uždarymui, Specialiosios Kaliningrado tranzito schemos įgyvendinimui, regioniniams infrastruktūros projektams. Negalime ignoruoti fakto, kad šiuo metu ES žemės ūkio išmokos Baltijos šalims net neperžengia minimalaus lygio“, – sakė Prezidentas ir pridūrė, kad būtina atkreipti dėmesį ir į platesnes galimybes Lietuvos mokslininkams pasinaudoti Europos Horizonto programa.

Žadama apsikeisti mintimis apie strateginės darbotvarkės 2019–2024 m. planų įgyvendinimą. Lietuva kartu su Latvija ir Estija pateikė savo prioritetus ateinančiam Europos Sąjungos politiniam ciklui. Numatoma daugiausia dėmesio skirti inovacijoms, atviros ir integruotos Europos rinkos stiprinimui, klimato kaitai, energetikos ir transporto infrastruktūros projektams.

EVT susitikime bus kalbama apie „Brexit“. Lietuva vyksta į Briuselį su pozicija siekti susitarimo dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES, nesudarant prielaidų atsirasti sienai tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Prezidentas kartu su ES šalių narių vadovais sieks Jungtinės Karalystės tolesnio įsitraukimo saugumo klausimais bei pastangų užtikrinti Bendrijos ir Jungtinės Karalystės ekonominį bendradarbiavimą, išvengiant neigiamų pasekmių ES narėms. 

Šis EVT susitikimas sąlygotas vykstančių derybų dėl „Brexit“ ir institucinių pokyčių – lapkričio 1 d. darbą pradeda naujoji Europos Komisija, o gruodžio 1 d. pareigas pradės eiti paskirtasis EVT pirmininkas Ch. Michelis. Taip pat tai pirmoji EVT šalies vadovui Gitanui Nausėdai.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2019.10.16 16:06

Atgal