Lietuvos Respublikos Prezidentas

Vizitas Rumunijoje: ES derybos ir energetinio saugumo klausimai

2012-09-12

Trečiadienis, rugsėjo 12 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė išvyko oficialaus atsakomojo vizito į Rumuniją. Šalies vadovė susitiks su Rumunijos Prezidentu Traianu Basescu, Ministru Pirmininku Victoru Ponta ir Rumunijos Parlamento Senato Pirmininku Crinu Antonescu.

Svarbiausi vizito darbotvarkės klausimai - ES paramos įsisavinimas, derybinių pozicijų dėl naujos ES finansinės perspektyvos aptarimas, šalių energetiniam saugumui ir savarankiškumui svarbūs projektai, dvišalio bendradarbiavimo galimybės.

Prasidedant deryboms dėl naujos ES finansinės perspektyvos, pasak Prezidentės, labai svarbu turėti sąjungininkų. Lietuvos ir Rumunijos tikslai derybose panašūs - diskriminacinių struktūrinės paramos apribojimų panaikinimas ir teisingesnės išmokos naujųjų ES šalių ūkininkams. Vizito metu šalių Prezidentai aptars derybines pozicijas ir prioritetus.

Lietuvos ir Rumunijos žmonėms, pasak Prezidentės, labai svarbu ir energetinio saugumo bei konkurencinių energetinių kainų užtikrinimas. Abi šalys suinteresuotos, kad kuo greičiau būtų sukurta vieninga ES energetinė rinka, panaikinta atskirų ES regionų energetinė izoliacija ir užtikrintas energijos tiekimas iš alternatyvių šaltinių.Tai ne tik šiandienai, bet ir atieties kartoms svarbūs sprendimai.

Susitikime su Rumunijos vadovu bus aptartos galimybės apsirūpinti pigesnėmis dujomis: SGD terminalų statybos, per Rumuniją eisiančio Šiaurės - Pietų Europos dujų koridoriaus ir Pietų Kaukazą su ES sujungsiančio „Nabuko"dujotiekio perspektyvos.

Prezidentės teigimu, ir Lietuvai, ir Rumunijai naudinga mišri energetikos sistema. Rumunijoje veikia du kanadiečių pastatyti Černavodos AE reaktoriai, ateityje planuojami statyti dar du. Pasak Prezidentės tai, kad atominę energetiką plėtoja ne tik ekonomiškai stiprios, bet ir ribotas finansines galimybes turinčios šalys rodo, kad ir ateityje tai išliks vienu pigiausių apsirūpinimo elektra būdų.

Atominę energetiką plėtojanti Rumunija palaiko Lietuvos siekį aukščiausius branduolinės saugos reikalavimus taikyti visoms - ES ir už jos ribų veikiančioms bei naujai statomoms atominėms jėgainėms.

Rumunai taip pat tvirtai rėmė Baltijos šalis siekiant nuolatinės NATO oro policijos misijos, Rumunijos ekspertai ketina prisijungti ir prie Lietuvoje įsikūrusio NATO energetinio saugumo centro veiklos.

Prezidentės vizito metu taip pat bus aptariama politinio stabilumo ir finansinės drausmės svarba šalių vystymosi raidai.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2012.09.12 07:21

Atgal