Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse įvedamos vadovų kadencijos

2017-05-22

Pirmadienis, gegužės 22 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Valstybės ir savivaldybės įmonių bei Akcinių bendrovių įstatymų pataisas, kurios prisidės prie viešojo sektoriaus valdymo skaidrinimo ir amžinų vadovų tradicijos nutraukimo.

Prezidentės inicijuotomis įstatymo pataisomis įvedamos 5 metų kadencijos valstybės ir savivaldybių įmonių bei valstybės ir savivaldybių valdomų akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių vadovams. Taip pat nustatoma, kad tas pats žmogus negali eiti vienos įmonės vadovo pareigų daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Prezidentės inicijuotos pataisos užtikrins ribotas vadovų kadencijas kaip papildomą saugiklį nuo korupcijos, neskaidraus ir neefektyvaus valdymo, paplitusio partiečių ir giminaičių įdarbinimo. Europos Tarybos ataskaitose taip pat pabrėžiama, kad vadovų kaita viešajame sektoriuje būtina siekiant užkirsti kelią dėl vadovų ilgalaikių ryšių su politikais atsirandančiai korupcijai.

Šiuo metu valstybė valdo 118 įmonių, savivaldybės – 271, daugelio jų vadovai metai iš metų nesikeičia, o kai kurie direktoriauja dar nuo sovietmečio. Užsisėdėjimas postuose susijęs ir su mažėjančiu įmonių efektyvumu ir grąža valstybei. Pavyzdžiui, 2015 metais visų valstybės valdomų įmonių kapitalo grąža siekė vos 4,4 proc., o savivaldybės įmonių buvo net ir neigiama – minus 0,42 proc.

Valstybės kontrolės atliktas auditas rodo, kad dauguma valstybės ir savivaldybių įmonių yra valdomos neefektyviai, didžioji dauguma jų nemoka dividendų ir pelno įmokų, net trečdalis savivaldybės kontroliuojamų įmonių dirba nuostolingai.

Įstatymo pataisos įsigalios 2018 metų sausio 1 dieną.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.05.22 12:02

Atgal