Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

Valstybės gynimo taryba sutarė atsaką į Astravo AE keliamas grėsmes

2020-07-16

Ketvirtadienį Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda sušaukė Valstybės gynimo tarybą (VGT), siekdamas įvertinti Lietuvos pasirengimą apsaugoti šalies gyventojus ir aplinką nuo Astravo AE keliamų grėsmių.

Baltarusija planuoja pradėti Astravo AE veiklą artimiausiu metu, nepaisydama tarptautinių branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimų, pažeisdama tarptautines konvencijas ir neįgyvendinusi streso testų rekomendacijų.

VGT posėdyje sutarta, kad Lietuva ir toliau laikysis pozicijos, jog Astravo AE neturėtų pradėti veikti, nes ji yra grėsmė nacionaliniam saugumui, visuomenės sveikatai ir aplinkai. Todėl Lietuva darys viską, kad apsaugotų savo gyventojus ir gyvybinius interesus. Ir toliau bus keliamos Astravo AE saugos problemos tarptautiniu lygiu.

VGT  dar kartą patvirtino, kad Kruonio HAE negali būti naudojama Astravo AE naudai – nei rezervų suteikimo, nei „naktinio“ užkrovimo prasme, kaip numatyta Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatyme.

VGT nariai taip pat aptarė būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įgyvendinimą. Nutarta įgyvendinti Lietuvos elektros sistemos savarankiškumui ir patikimumui didinti skirtas papildomas priemones, užtikrinti didesnę vietinę elektros gamybą spartinant sinchronizaciją su žemyninės Europos tinklais.

Posėdyje pristačius Lietuvos pasirengimą reaguoti į Astravo AE keliamas grėsmes, VGT nutarė gerinti valstybės ir savivaldos institucijų bendradarbiavimą, užtikrinant civilinę saugą: Astravo AE efektyvią stebėseną, grėsmių ir krizių valdymo ir pasekmių šalinimo sistemos veiklą, siekiant būti pasirengus apsaugoti Lietuvos gyventojus ir aplinką.

VGT nariai yra Prezidentas Gitanas Nausėda, Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir Lietuvos kariuomenės vadas gen. mjr. Valdemaras Rupšys. Posėdyje taip pat dalyvavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, Lietuvos Respublikos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.07.16 16:40

Atgal