Lietuvos Respublikos Prezidentas

Ukrainos demokratinė raida neturi kelti abejonių

2011-11-22
Antradienis, lapkričio 22 d. (Kijevas). Darbo vizito į Ukrainą išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Ukrainos Prezidentu Viktoru Janukovyčiumi aptarė šios šalies ir ES santykius, pažangą europinės integracijos srityje.
 

Po dvišalio susitikimo spaudos konferencijoje kalbėdama Lietuvos vadovė pabrėžė, jog atvyko kaip Ukrainos draugė, tačiau Lietuva yra Europos Sąjungos narė ir jai tenka perduoti ES žinią. Pasak Prezidentės, dvišaliai santykiai vystosi puikiai, tuo tarpu Europos integracijos procesas ėmė komplikuotis.

Išsakydama ES poziciją, Lietuvos Prezidentė pabrėžė, kad Ukrainos integracijos perspektyva reali ir Lietuvą ją palaiko, tačiau suartėjimas su Europa įmanomas tik įgyvendinus būtinas vidaus reformas ir užtikrinus pagarbą žmogaus teisėms, demokratines vertybes, nešališką ir sąžiningą teismo procesą buvusios Ukrainos premjerės Julijos Tymošenko bei kitose bylose.

„Esu įgaliota kalbėti Europos Sąjungos vardu. Europa yra pasirengusi glaudesniems ryšiams, tačiau Ukrainos demokratinė raida neturi kelti abejonių. Žmogaus teisės, sąžiningi ir nešališki teismai yra pamatinės demokratinės vertybės, kurių besąlygiškai laikytis turim visi", - sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prezidentė pastebėjo, jog Europa buvo šokiruota teismo sprendimo J.Tymošenko byloje ir vyrauja požiūris, kad buvusi Ukrainos premjerė bei jos kolegos yra politinės neutralizacijos aukos.

Pasak šalies vadovės, kol kas Ukraina nerado politinių problemų sprendimo priimant Baudžiamojo kodekso pataisas, ypač J.Tymošenko atveju. ES stebi šioje šalyje vykstančius procesus ir prašo užtikrinti teisingą teisinį buvusios Ukrainos vyriausybės vadovės pateiktų apeliacijų svarstymą.

Lietuvos valstybės vadovė taip pat akcentavo, jog nuo Ukrainos vidaus reformų vykdymo tempo priklausys ES Asociacijos ir Laisvosios prekybos sutarčių pasirašymas. Iš Ukrainos tikimasi spartaus konstitucinės, rinkimų, teisėsaugos ir viešojo administravimo reformų įgyvendinimo, teisinės bazės kovos su korupcija srityje stiprinimo, verslo aplinkos gerinimo ir europinių standartų verslo bei prekybos srityse diegimo.

Šalies vadovės teigimu, jei Ukraina nesiims visų būtinų žingsnių, šių sutarčių pasirašymas su ES gali būti atidėtas.

„Esminė ES Asociacijos sutarties pasirašymo sąlyga - Ukraina turi demonstruoti praktinius veiksmus, kurie parodytų, kad ji jau dabar gali gyventi politinės asociacijos su Europa dvasia. Lietuva ir ES nenori diktuoti, nes gerbia Ukrainą, tai reiškia, kad laukiame, kada pati Ukraina ras sprendimus", - teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak Prezidentės, Lietuva tvirtai remia Ukrainos pasirinktą europinės integracijos kryptį ir pasirengusi padėti pasidalindama savo patirtimi, jei Ukraina to norės.

Valstybių vadovai taip pat dalyvaus dvišalėje Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų Taryboje, atidarys verslo forumą. Vizito metu ketinama pasirašyti memorandumą dėl efektyvesnės maršrutu Klaipėda - Odesa kursuojančio šaudyklinio traukinio „Vikingas" veiklos ir dėl bendradarbiavimo mokslo technologijų srityje.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2011.11.22 14:17

Atgal