Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Trijų jūrų iniciatyva – sėkmingai Europos raidai

2019-06-06

Ketvirtadienis, birželio 6 d. (Liubliana). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime.

Kalbėdama plenarinėje sesijoje, šalies vadovė pabrėžė, jog prieš 4 metus užgimusi iniciatyva, kuria siekiama transporto, energetikos ir kitomis jungtimis sujungti Adrijos, Baltijos ir Juodosios jūrų regionus, yra unikali bendradarbiavimo platforma, kuri stiprina visos Europos ekonominę raidą, mažina išsivystymo skirtumus, didina tarpusavio bendradarbiavimą ir vienybę.

Trijų jūrų iniciatyva numato tris pagrindines prioritetines sritis – tarpusavio saitų stiprinimą energetikos, transporto ir skaitmeniniame sektoriuose.

Lietuvai ši iniciatyva itin svarbi dėl energetinio savarankiškumo įtvirtinimo, energijos tiekimo šaltinių diversifikacijos, nacionalinio saugumo ir karinio mobilumo poreikių užtikrinimo.

Pagal šią iniciatyvą yra parengtas 48 projektų sąrašas, į kurį įtraukti ir mūsų šaliai bei regionui strateginės reikšmės projektai, kurių įgyvendinimui bendromis jėgomis siekiama politinės ir finansinės paramos.

Tai visų pirma Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais ir Lietuvos dujotiekis su Lenkija GIPL, kuris ne tik integruos Baltijos šalių dujų rinką į Europos rinką, bet ir atvers naujų dujų eksporto galimybių į kitas Vidurio ir Rytų Europos valstybes, tarp jų ir į Ukrainą, tam išnaudojant Klaipėdos SGD terminalo teikiamą potencialą.

O transporto jungtys – geležinkelis „Rail Baltica“, šaudyklinis traukinys „Viking“, greitkeliai „Via Baltica“ ir „Via Carpatia“ – padidins krovinių pervežimo, prekybos, verslo, karinio mobilumo ir turizmo galimybes.

Dar viena ekonominei raidai ir saugumui svarbi sritis – skaitmeninių paslaugų plėtra ir kibernetinio saugumo užtikrinimas. Trijų jūrų iniciatyva siekiama suderinti modernias komunikacijų bei verslo galimybes su atsparumo kibernetinėms atakoms didinimu, vykdyti bendrus projektus, kurie skatintų technologinę pažangą ir kartu apsaugotų valstybių nacionalinio saugumo interesus.

Į aukščiausio lygio susitikimą, kuriame dalyvavo 12 valstybių prezidentai, vyriausybių nariai, Europos Investicijų banko bei Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankų atstovai, taip pat atvyko Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude‘as Junckeris, Vokietijos Prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris, Jungtinių Amerikos Valstijų energetikos sekretorius Rickas Perry.

Tai, pasak Prezidentės, rodo, kad Trijų jūrų iniciatyva įgauna europinę reikšmę ir kartu sukuria praktines galimybes stiprinti transatlantinį ryšį.

Susitikime dalyviai patvirtino politinę deklaraciją, kuria sutariama bendromis jėgomis siekti šiems trims regionams svarbių tikslų.

Trijų jūrų viršūnių susitikimo fone Liublianoje taip pat vyksta bendras verslo forumas, kuriame verslininkai, verslo asociacijų atstovai aptaria naujas bendradarbiavimo, tarpusavio ryšių stiprinimo galimybes.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2019.06.06 13:35

Atgal