Lietuvos Respublikos Prezidentė

Socialinė atskirtis – visos ES rūpestis

2017-11-17

Penktadienis, lapkričio 17 d. (Geteborgas). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Europos Sąjungos vadovų susitikime, kur tariamasi, kokių priemonių turi imtis ES ir valstybės narės kovodamos su socialine atskirtimi, mažindamos nedarbą ir užtikrindamos geresnes darbo sąlygas Europos žmonėms.

Prezidentės teigimu, socialinis saugumas yra ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos prioritetas. Kai daugiau nei 23 proc. visos ES gyventojų patiria skurdo ir socialinės atskirties riziką, žmonių gerovei užtikrinti svarbios ir kiekvienos valstybės, ir visos Europos pastangos.

Geteborge pagrindinių ES institucijų vadovai pasirašė deklaraciją dėl socialinių teisių stiprinimo ES. Tai politinis sutarimas aukščiausiu lygiu skirti daugiau dėmesio socialiniam saugumui visoje ES ir skatinti būtinas reformas valstybėse narėse. Lietuvai tai reiškia galimybę siekti daugiau struktūrinių fondų lėšų socialinėms reikmėms derybose dėl naujo daugiamečio ES biudžeto.

Tačiau, šalies vadovės teigimu, Europos Sąjunga gali tik padėti spręsti skurdo, socialinės atskirties, nedarbo problemas, nes didžiausia atsakomybė už žmonių gerovę lieka ant vyriausybių pečių. Todėl politinė Geteborgo deklaracija yra ir paraginimas Lietuvos vyriausybei neatidėlioti būtinų pertvarkų švietimo, sveikatos apsaugos srityse, užtikrinti neįgaliųjų įtraukimą į darbo rinką, užbaigti pensijų reformą, stiprinti kovą su šešėliu, didinti užimtumą šalinant kliūtis smulkiajam ir šeimos verslui.

Prezidentės iniciatyva Seimui jau pateiktos profesinio mokymo ir užimtumo įstatymo pataisos, kurios užtikrins kokybiškesnį ir lankstesnį ūkio poreikius atitinkančių kompetencijų ugdymą. O tai padės žmonėms įgyti naujų ir tobulinti turimas kvalifikacijas bei išlikti konkurencingiems darbo rinkoje.

Nuo narystės ES pradžios Lietuvos ekonominė gerovė pagal BVP vienam gyventojui jau pasiekė 75 proc. Bendrijos vidurkio, tačiau net 40 proc. mūsų šalies žmonių mažas pajamas ir žemą pragyvenimo lygį laiko svarbiausia šalies problema.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.11.17 12:16

Atgal