Lietuvos Respublikos Prezidentė

Prezidentė susitiko su kandidatu į teisingumo ministrus

2018-05-14

Pirmadienis, gegužės 14 d. (Vilnius).  Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, gavusi Ministro Pirmininko teikimą, susitiko su kandidatu į teisingumo ministrus Elvinu Jankevičiumi ir aptarė svarbiausius Teisingumo ministerijos darbus ir prioritetus.

Šalies vadovė atkreipė dėmesį į būtinybę Teisingumo ministerijai ryžtingai spręsti įsisenėjusias problemas bausmių vykdymo sistemoje.  

Prezidentės teigimu, nuolat į viešumą iškylantys neskaidrių viešųjų pirkimų ar galimai korupcinių ryšių atvejai kalėjimų sistemoje rodo, kad joje susiformavo terpė, leidusi vešėti ydingai praktikai. Siekiant ją išgyvendinti, reikia sparčiau vykdyti pradėtas reformas ir užtikrinti, kad bausmių vykdymo sistemai skiriamos lėšos būtų valdomos skaidriai ir tikslingai. Nors laisvės atėmimo vietų modernizavimas vyksta daugiau nei 10 metų, tačiau atlikti tik pavieniai remontai, o esminių pokyčių nematyti. 

Susitikimo metu taip pat kalbėta apie poreikį skaidrinti antstolių veiklą, užkertant kelią pelnytis sunkiai gyvenančių žmonių sąskaita. Šiuo metu net ir menkas sumas įsiskolinę žmonės dėl antstolių įkainių, dažnai keletą kartų viršijančių pačias skolas, patenka į spąstus, iš kurių nepajėgia ištrūkti, ir grimzta į dar didesnį skurdą. Tuo tarpu antstolis vidutiniškai per mėnesį uždirba apie 10 tūkst. eurų.

Susitikime aptartos ir greitesnio bei kokybiškesnio teisingumo vykdymo galimybės. Šalies vadovės teigimu, nepateisinama, kai procesas tęsiasi pernelyg ilgai ir dėl to kaltieji sulaukia švelnesnių bausmių arba laisvės atėmimo bausmių vykdymas atidedamas. Teisingumo ministerija, kaip valstybės politiką baudžiamojo proceso srityje formuojanti institucija, turi užtikrinti, kad baudžiamojo proceso taisyklės tarnautų tik teisingumo įgyvendinimui ir nesudarytų prielaidų vilkinti bylas.  

Jau šį mėnesį, gegužės 25 d., Lietuvoje bus pradėtas taikyti Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, kuriuo įgyvendinama asmens duomenų apsaugos reforma visoje Europos Sąjungoje. Ja siekiama užtikrinti vieną pagrindinių žmogaus teisių – teisę į duomenų apsaugą, taip pat sudaryti sąlygas plėsti skaitmeninę ekonomiką, pagerinti teisėsaugos institucijų keitimąsi duomenimis. Susitikimo metu Prezidentė atkreipė dėmesį į būtinybę tinkamai pasiruošti šio Reglamento veikimui Lietuvoje.

Nuo kitų metų pradžios įsigalios Pranešėjų apsaugos įstatymas, kuriuo sudaromos galimybės saugiu kanalu pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius. Kad pranešėjų apsaugos mechanizmas veiktų užtikrintai, svarbu laiku parengti reikalingus įgyvendinamuosius teisės aktus, kurie užtikrintų tinkamą pranešusių asmenų apsaugą, jų skatinimą. Priimti pranešėjų apsaugos priemones ragino ir EBPO, iš kurios oficialaus kvietimo tapti jos nare Lietuva sulaukė šio mėnesio pradžioje.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.05.14 12:34

Atgal