Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentė: Pasaulio prekybos organizacijai būtinos reformos

2018-11-20

Antradienis, lapkričio 20 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) generaliniu direktoriumi Robertu Azevedo ir aptarė tarptautinės prekybos sistemos padėtį, PPO galimybes dabarties aplinkybėmis bei šios organizacijos ateitį.

Pasak Prezidentės, pastarųjų metų tarptautinės prekybos globalius iššūkius gali įveikti tik stipri ir moderniai veikianti organizacija.

Dabartinė įtampa pasaulio prekybos sistemoje reikalauja operatyvaus reagavimo, stiprios organizacijos su pažangią ekonomiką ir politinę tikrovę atitinkančiomis taisyklėmis, kurių narės negalėtų nepaisyti.

Todėl valstybės vadovė pabrėžė, jog Lietuva visiškai palaiko ES lyderystę, siekiant PPO reformos ir iš esmės atnaujinant organizacijos taisykles.

PPO turi užtikrinti vienodas sąlygas visų šalių gamintojams ir apsaugoti nuo nesąžiningos konkurencijos, tarp to ir nuo Lietuvos gamintojams kenkiančios Rusijos taikomos dvejopos kainodaros energetikos sektoriuje.

Pasak Prezidentės, PPO turėtų būti griežtas prievaizdas, kad organizacijos narės negalėtų piktnaudžiauti visoms vienodai privalomu reglamentavimu, juo manipuliuoti, siekdamos patenkinti tik savo šalies interesus.

Todėl reikia skubiai spręsti PPO ginčų sprendimo mechanizmo, kuris šiuo metu yra ant žlugimo ribos, problemas. PPO veikla be efektyviai veikiančio šio instituto nebus įmanoma, tuo tarpu jos veikla kitais metais gali būti visiškai paralyžiuota, nepaskyrus minimalaus byloms nagrinėti reikalingo teisėjų skaičiaus. Iš 7 šiuo metu nepaskirti 4 teisėjai.

Efektyvi prekybos sistema itin svarbi mažoms ir atviroms valstybėms, o Lietuva yra viena atviriausių ekonomikų – du trečdaliai Lietuvos eksporto už ES ribų remiasi PPO taisyklėmis.

Prezidentės ir PPO vadovo susitikime taip pat pažymėta būtinybė paspartinti susitarimą dėl skaitmeninės prekybos, kadangi elektroninė prekyba yra vienas iš galingesnių smulkiojo verslo plėtros variklių. Tema aktuali ir Lietuvos smulkiajam verslui, kurio eksporto už ES ribų rodiklis yra ketvirtas tarp didžiausių ES.

PPO vadovo vizitas į Lietuvą yra pirmasis per mūsų šalies narystės šioje organizacijoje laikotarpį.

Lietuva PPO narė yra nuo 2001 metų, mūsų šalies atstovai yra pirmininkavę PPO Muitinio vertinimo, Mokėjimų balanso apribojimų, Biudžeto, finansų ir administracijos, Subsidijų ir kompensacinių priemonių, Prekybos palengvinimo komitetams.

Organizacijai priklauso 164 valstybės.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.11.20 10:41

Atgal