Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentė grąžino Seimui konstitucinių abejonių keliantį įstatymą

2019-01-21

Pirmadienis, sausio 21 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo pakeitimo įstatymą, kuriuo suteikiama pirmenybė įsigyti tarnybines gyvenamąsias patalpas jose gyvenančiam asmeniui už pradinę aukciono kainą.

Seimo priimtu įstatymu išimtis suteikiama esant vieninteliam nuosavybės neturėjimo penkerius metus kriterijui, kuris neįrodo būsto nuomininko tikrosios socialinės padėties.

Įstatymas neatitinka Konstitucinio Teismo doktrinos, prieštarauja esminiams valstybės valdymo principams, paneigia iniciatorių deklaruotus socialiai jautrius tikslus ir sukuria prielaidas piktnaudžiauti.

Tokias prielaidas patvirtino ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, atlikusi priimto įstatymo antikorupcinį vertinimą. Priėmimo metu nebuvo atsižvelgta ir į neigiamą Vyriausybės nuomonę dėl lengvatinio valstybei priklausančių butų pardavimo.

Prezidentė apgailestauja, kad geriems norams įgyvendinti ir įstatyme numatytiems tikslams pasiekti pasirinktos konstitucinių abejonių keliančios priemonės. Jos ne tik nepadės spręsti tarnybiniuose butuose gyvenančių socialiai pažeidžiamų asmenų problemų dėl tų butų pardavimo, bet ir duos priešingą efektą, nei laukiama.

Tikėtina, kad socialiai pažeidžiami asmenys nepajėgs įsigyti būsto net ir už pradinę kainą.

Šalies vadovės teigimu, spręsti tarnybiniuose butuose gyvenančių žmonių problemas dėl tų butų pardavimo yra būtina, ir tam pakanka šiuo metu galiojančių teisės aktų. Jie leidžia Vyriausybei perduoti butus savivaldybėms ir, bendradarbiaujant su jomis, užtikrinti juose gyvenančių asmenų poreikius be nepagrįstų ir prielaidų piktnaudžiavimui sudarančių išimčių.

Šiuo metu valstybei priklauso apie 1500 tarnybinių butų ir gyvenamosios paskirties patalpų.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2019.01.21 12:02

Atgal