Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

Prezidentė dalyvavo A. Ramanausko-Vanago laidotuvėse

2018-10-06

Šeštadienis, spalio 6 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago laidotuvių ceremonijoje Antakalnio kapinėse. Šalies vadovė čia pasakė iškilmingą kalbą ir bendravo su susirinkusiais žmonėmis.   

Daugiau kaip po 60 metų trukusių paieškų vieno didžiausių Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo simbolių – A. Ramanausko-Vanago palaikai šių metų vasarą buvo surasti sostinės Našlaičių kapinėse. Kapavietę atrado Vilniaus universiteto mokslininkai bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro atstovai.

Vienintelis apie legendinio mūsų šalies partizano mirtį bylojantis dokumentas – tai 1957 m. surašytas mirties įvykdymo nuosprendis, kuriame parašyta, kad „kūnas atiduotas į žemę“. Iki akimirkos, kol buvo rasti A. Ramanausko-Vanago palaikai, buvo atlikta 20 tyrimų, o laidojimo vietų ieškota ne tik Vilniuje, bet ir aplinkinėse vietovėse.

Valstybinės A. Ramanausko-Vanago laidotuvės vyksta 2 dienas. Vakar ir šiandien visuomenė su juo galėjo atsisveikinti Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje.

Amerikoje gimęs A. Ramanauskas-Vanagas partizanu tapo 1945 m. balandžio 25 dieną. Iš pradžių jis vadovavo Nemunaičių apylinkės partizanų būriui, vėliau – Dzūkų grupės Merkinės batalionui, Dainavos apygardai, o po 3 metų buvo išrinktas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu. Nuo 1951 m., susirgus tuometiniam Lietuvos partizanų vadui Jonui Žemaičiui, A. Ramanauskas-Vanagas tapo Lietuvos Laisvės Kovų Sąjūdžio tarybos pirmininku ir Ginkluotųjų pajėgų vadu.

Partizanas buvo sulaikytas 1956 m. spalio 12 dieną. Metus žiauriai kankintam A. Ramanauskui-Vanagui 1957 m. lapkričio 29 d. buvo įvykdyta mirties bausmė.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.10.06 17:05

Atgal