Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuva išsivaduoja iš Rusijos energetinio žiedo

2018-06-28

Ketvirtadienis, birželio 28 d. (Briuselis). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos premjerais bei Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude‘u Junckeriu pasirašė politinį susitarimą dėl trijų Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.

Aukščiausio lygio politinis susitarimas leis nedelsiant pradėti sinchronizacijos darbus ir galutinai įtvirtinti regiono energetinį savarankiškumą nuo Rusijos valdomo BRELL tinklo.

Šis sprendimas vainikuoja nuoseklias 9 metų Lietuvos pastangas. Lietuva užsitikrino tvirtą Lenkijos ir Europos Komisijos paramą, kuri Baltijos šalių sinchronizaciją laiko prioritetine visos ES energetiniam saugumui.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros sistemos iki 2025 m. bus galutinai atjungtos nuo sovietinio BRELL elektros žiedo ir įjungtos į modernius ir saugius kontinentinės Europos tinklus. Tai užkirs kelią bet kokiems mėginimams energetiką naudoti kaip geopolitinio šantažo įrankį.

Šiuo politiniu susitarimu Europos Komisija įpareigojama derėtis su Rusija ir Baltarusija dėl Baltijos valstybių atjungimo nuo BRELL elektros sistemos. Tai reiškia, kad mūsų regiono interesus gins visa Europos Sąjunga.

Visos penkios sutarties šalys taip pat sutaria, kad sinchronizacija bus vykdoma per Lenkiją. Numatomas aiškus darbų tvarkaraštis ir konkreti jų pabaiga 2025 m. Tai leis pasinaudoti dar šios ES finansinės perspektyvos lėšomis įgyvendinant projektą.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.06.28 18:17

Atgal