Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Kainas mažins efektyvesnė konkurencija

2018-09-24

Pirmadienis, rugsėjo 24 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Konkurencijos tarybos pirmininku Šarūnu Keserausku aptarė augančių kainų ir konkurencijos stiprinimo bei vartotojų teisių gynimo problemas.

Pasak Prezidentės, žmones pagrįstai piktina neadekvačiai didėjančios ir klaidinančios prekių bei paslaugų kainos. Kai žmonėms siūlomas gydomasis vanduo, neturintis tokių savybių, kai perkant pigų skrydį bilieto kaina išauga dvigubai, kai biurų patalpos pardavinėjamos kaip butai – tokie atvejai mūsų rinkoje pernelyg dažni. Pagrindinis ir patikimas būdas išvengti apgaudinėjimo – didinti sąžiningą konkurenciją, neleisti verslui piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi ir išvengti atsakomybės už prasižengimus.

Tokį problemos sprendimą rekomenduoja ne tik daugelio Europos Sąjungos šalių patirtis, bet ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), kurios nare Lietuva tapo šiais metais.

Šalies vadovė teikia Seimui keturių įstatymų paketą – įrankius, kurie turės tiesioginę įtaką kainoms.

Reklamos įstatymo ir Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo pataisomis siekiama, kad baudos už klaidinančią reklamą ar informaciją apie produktus bei jų kainas būtų adekvačios ir atgrasančios nuo konkurencijos pažeidinėjimų. Šiuo metu baudos Lietuvoje yra vienos mažesnių ES ir neretai jų išvengiama.

Įstatymų projektuose baudas numatyta susieti su įmonės pajamomis – iki 3 proc. metinių pajamų. Už pakartotinai padarytą pažeidimą – iki 6 proc. pajamų.

Konkurencijos įstatymo pataisomis įtvirtinamas paskirtos baudos neišvengiamumas. Bauda visais atvejais turės būti sumokama iš karto arba pateikiama jos dydį atitinkanti banko arba kitos finansinės institucijos garantija.

Konkurencijos tarybos nutarimo skundimas teisme negali virsti galimybe vilkinti atsiskaitymą su valstybe ar visai jo išvengti.

Šiuo metu nusižengę verslininkai įpareigojami sumokėti baudą per 3 mėn., bet, apskundę Konkurencijos tarybos nutarimą teismui, vilkina procesą 2–3 metus, sumokėdami vos 30 eurų žyminį mokestį visam bylinėjimosi laikotarpiui.

Kol kas nėra atsakingai analizuojama, ar naujai priimami teisės aktai neriboja konkurencijos, nors bet koks konkurencijos ribojimas sudaro galimybes tiesiogiai sąlygoti prekių ir paslaugų kainų augimą.

Todėl Prezidentė siūlo Teisėkūros pagrindų įstatyme aiškiai apibrėžti, kada teisės aktų projektų poveikio konkurencijai vertinimas yra privalomas dar ankstyvame teisėkūros etape. Toks vertinimas leistų nustatyti, ar teisės aktas nedarytų žalos vartotojams ir visai valstybės ekonomikai. Šį vertinimą atlikti šalims narėms rekomenduoja EBPO.

Šiuo įstatymų paketu Prezidentė nuosekliai tęsia iniciatyvas, kuriomis didinama konkurencija, mažinama verslo koncentracija ir įmonių piktnaudžiavimas dominuojančia padėtimi rinkoje, kas turės tiesioginį poveikį prekių ir paslaugų kainų mažinimui.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.09.24 11:39

Atgal