Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

JAV pasirašyti memorandumai padės mažinti Rusijos dujų tiekimo monopolį

2018-04-04

Trečiadienis, balandžio 4 d. (Vašingtonas). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo suskystintųjų gamtinių dujų terminalus (SGD) valdančių Lietuvos ir JAV įmonių tarpusavio bendradarbiavimo memorandumų pasirašymo ceremonijoje.

Pirmąjį dokumentą pasirašė akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ ir JAV įmonė „Freeport LNG“, antrąjį – dujų importuotojas Lietuvoje „Lietuvos dujų tiekimai“. Šie memorandumai – tai kelerius metus trukusio politinio bendradarbiavimo rezultatas, kuris turėtų paskatinti prekybą JAV suskystintosiomis dujomis Europoje ir sudaryti sąlygas jas pigiau įsigyti Baltijos regiono vartotojams.

Prezidentės teigimu, tarpusavio bendradarbiavimo memorandumai – dar vienas žingsnis siekiant atsikratyti šešis dešimtmečius trunkančio Rusijos dujų tiekimo monopolio. Numatydamas galimybę tartis ir bendradarbiauti strateginiais plėtros klausimais, šis susitarimas stiprina Lietuvos ir JAV draugystę abiem šalims itin svarbioje energetikos srityje.

Valstybės vadovė taip pat pabrėžė, kad šie memorandumai ne tik turėtų paskatinti JAV dujų eksportą į Europą, bet ir stiprinti Lietuvos ir Amerikos ekonominį bendradarbiavimą bei padėti kartu vykdyti naujus komercinius ir investicinius projektus.

Pasirašytuose memorandumuose numatyta galimybė keistis informacija apie SGD terminalų veikimą, komercinę aplinką Lietuvoje ir JAV bei verslo plėtros galimybes. Šalys taip pat viena kitą kviečia kartu investuoti į įvairius projektus, naudotis valdoma infrastruktūra, kartu dalyvauti konsorciumuose.

JAV valdoma bendrovė „Freeport LNG“ šiuo metu pertvarko SGD importo terminalą į dujų skystinimo ir eksporto terminalą. Planuojama, kad dujų skystinimą kompanija pradės jau šių metų pabaigoje.

Lietuva viena pirmųjų Europoje pradėjo importuoti amerikietiškas suskystintąsias dujas per Klaipėdos terminalą. JAV SGD eksportas į Lietuvą ir kitas Europos šalis – svarbus veiksnys atsikratant „Gazpromo“ monopolio ir užsitikrinant skaidrų, diversifikuotą bei saugų dujų tiekimą.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.04.04 08:06

Atgal