Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Globalioms problemoms – globalūs sprendimai

2018-01-25

Ketvirtadienis, sausio 25 d. (Klosteris-Davosas, Šveicarija). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Davose dalyvavo pagrindinėje šių metų Pasaulio ekonomikos diskusijoje – neformaliame pasaulio ekonomikos lyderių susitikime „Bendros ateities kūrimas susiskaldžiusiame pasaulyje“.

Uždaroje sesijoje Europos Sąjungos valstybių vadovai, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, Pasaulio ekonomikos forumo įkūrėjas prof. Klausas Schwabas, didžiausi akademiniai protai ir verslo lyderiai diskutavo, kaip įveikti pasaulio susiskaldymą ir ryškėjančias antiglobalizacijos tendencijas.

Neformalioje aukšto lygio diskusijoje dalyvavusi Lietuvos vadovė pabrėžė, kad didėjanti pasaulio fragmentacija, tam tikrų valstybių noras užsidaryti ar apsaugoti savo rinkas muitais veda prie dar didesnės saviizoliacijos ir ekonominio nuosmukio. O dėl tokių sprendimų labiausiai nukenčia tų šalių žmonės.

Pasak Prezidentės, šiandien pasaulis yra globalus. Visi esame susiję itin glaudžiais saitais. Sprendimai viename kontinente gali turėti didelį atoveiksmį visame pasaulyje. Tai gali nulemti ištisų regionų saugumą, ekonomiką ar socialinę aplinką. Todėl uždarumas ir izoliacija nepadės išspręsti globalių problemų, o dar labiau pagilins pleištą tarp atskirų šalių ar kontinentų ir gali turėti labai neigiamų pasekmių mums visiems.

Šalies vadovės teigimu, pavyzdžių, kai nenoras ieškoti globalių sprendimų privedė prie krizių, yra apstu. Tai ir ES sukrėtęs masinis pabėgėlių antplūdis, išaugęs tarptautinis terorizmas, spartėjanti klimato kaita ir auganti nelygybė.

Pasak Prezidentės, nėra jokios kitos išeities, kaip ieškoti sąlyčio taškų, stiprinti globalias pastangas siekiant tarptautinės taikos ir stabilumo, skatinant ekonominį išsivystymą, įgyvendinant tvarios pasaulio raidos tikslus, užtikrinant demokratiją ir pagarbą žmogaus teisėms.

Šalies vadovės teigimu, JT Chartija labai aiškiai nubrėžė pamatinius tarptautinės tvarkos principus – taikus konfliktų sureguliavimas, lygybė ir pagarba kitų valstybių teritoriniam vientisumui. Šie principai privalomi visiems. Taikos ir stabilumo neįmanoma sukurti, jei tvyros nebaudžiamumo dvasia.

Prezidentė taip pat pabrėžė, jog esminė tvarios raidos sąlyga yra laisvė. Žmonės turi jaustis saugūs ir žinoti, kad jų pastangos bei darbas veda prie geresnio gyvenimo. To niekada nepasieks demokratijos ir žmogaus teisių priespauda pagrįsti režimai.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.01.25 14:11

Atgal