Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Galimybė be vizų keliauti po ES – visos Ukrainos pasiekimas

2017-06-09

Penktadienis, birželio 9 d. (Charkovas, Ukraina). Darbo vizito į Ukrainą išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su šios šalies Prezidentu Petro Porošenka. Lietuvos ir Ukrainos vadovai aptarė Ukrainos europinės integracijos procesą, saugumo situaciją regione.

Prezidentė pasveikino Ukrainos žmones su birželio 11 d. įsigaliosiančiu ES beviziu režimu. Šalies vadovės teigimu, galimybė laisvai, be vizų keliauti po Europą – didžiulis visos Ukrainos ir jos žmonių pasiekimas.

Jau dabar matomas augantis ukrainiečių interesas pasinaudoti bevizio režimo teikiamomis galimybėmis. Kasdien sulaukiama per 20 tūkst. prašymų pakeisti senuosius pasus į biometrinius. Anksčiau tokių prašymų būdavo tik apie tūkstantį. Net 64 proc. Ukrainos žmonių dar niekada nėra buvę Europoje. Anot šalies vadovės, galėdami laisvai keliauti po ES, ukrainiečiai turės galimybę geriau pažinti Europos šalis ir užmegzti glaudesnius santykius tarp žmonių.

Pasak Prezidentės, bevizis režimas bei ES ir Ukrainos Asociacijos susitarimas, kuris netrukus pilnai įsigalios, rodo, kad europinės integracijos kelyje per 2 pastaruosius metus Ukraina pasiekė daugiau nei per 2 dešimtmečius. O tai yra didžiulė pažanga, nes pagrindiniai darbai nuveikti tiesioginio karo sąlygomis, ginant savo valstybę. Šalies vadovės teigimu, dar Maidane Ukrainos žmonės padarė aiškų sprendimą, kad nori gyventi vakarietiškoje valstybėje, ir dėl to daug paaukojo.

Susitikime kalbėta ir apie tolesnį struktūrinių reformų įgyvendinimą. Pasak Prezidentės, sėkmingas reformų procesas – stiprios Ukrainos ir jos žmonių gerovės pagrindas. Konkretūs rezultatai yra būtini stiprinant kovą su korupcija, įgyvendinant teismų, prokuratūros ir valstybės tarnybos pertvarką, gerinant ir skaidrinant verslo aplinką.

Lietuvos ir Ukrainos Prezidentai taip pat aptarė saugumo situaciją. Pasak Prezidentės, geopolitinė padėtis negerėja. Rusija tęsia karinę agresiją Luhanske ir Donetske, toliau ciniškai ignoruoja Minsko susitarimų įgyvendinimą, pamina savo pačios įsipareigojimus. Grėsmę viso regiono saugumui dar labiau didina artėjančios plataus masto Rusijos pratybos „Zapad 2017“, per kurias bus išbandyti prieš Vakarų šalis nukreipti puolamieji scenarijai.

Šalies vadovė pabrėžė, kad, kovodama su agresija, Ukraina gina ir visos Europos saugumą. Lietuva griežtai smerkia neteisėtą Krymo aneksiją, tvirtai remia Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą, palaiko ES sankcijas Rusijai. Mūsų valstybė Ukrainai teikia visą, jai prieinamą politinę, karinę, finansinę ir medicininę paramą.

Kaip solidarumo ir paramos Ukrainai simbolį Prezidentė šios šalies vadovui įteikė organizacijos „Blue-Yellow“ iniciatyva už Lietuvos žmonių paaukotas lėšas nupirktą periskopą, kuris apkasuose kovojantiems Ukrainos kariams padės išsaugoti gyvybes. Ant periskopo lietuvių ir ukrainiečių kalbomis užrašytas šūkis „Kartu iki pergalės!“ Daugiau tokių periskopų bus perduota kovojantiems Ukrainos kariams.

Vizito Charkove metu Prezidentė taip pat susitiko su Ukrainos kariais, kurie buvo gydomi Lietuvoje.  Jie Prezidentei įteikė meninę instaliaciją su Lietuvos Trispalve, simbolizuojančią mūsų šalies pagalbą Ukrainai, besiginančiai nuo rusiškų kulkų.

Nuo 2014 m. reabilitacija Lietuvoje buvo suteikta 150 sužeistų ukrainiečių karių. Lietuva  taip pat padeda Ukrainai reformuoti ginkluotąsias pajėgas, siunčia karinius instruktorius ir medikus, tiekia karinę amuniciją.

 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.06.09 16:34

Atgal