Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Efektyvus prokuratūros darbas – bendra valdžios atsakomybė

2015-11-03

Antradienis, lapkričio 3 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Seimo valdyba aptarti, kaip bus sprendžiamas prokuratūros vadovybės klausimas, kad viena svarbiausių teisėsaugos grandžių kuo greičiau imtų veikti kokybiškai, efektyviai ir nepriklausomai.        

Šiuo metu prokuratūrai vadovauja laikinas generalinis prokuroras, kaip tai yra numatyta įstatymuose, tačiau tokia situacija negali tęstis pernelyg ilgai. Tai mažina jos pačios darbuotojų ir žmonių pasitikėjimą prokuratūra. Konstitucijoje įtvirtinta, kad atsakomybė už stabilią prokuratūros sistemos veiklą tenka ir Prezidentei, ir Seimui, kuris dalyvauja generalinio prokuroro skyrimo procedūroje pritardamas Prezidentės teikiamai kandidatūrai. Teisės ekspertai teigia, kad Seimas gali nepritarti prokuratūros vadovo kandidatūrai tik dėl labai svarių argumentų. Todėl būtinas bendras sutarimas dėl generalinio prokuroro skyrimo ir kandidatui keliamų reikalavimų.   

„Turėtume dar šiais metais paskirti generalinį prokurorą ir atkurti prokuratūros sistemos stabilumą, kad visuomenei nekiltų nė mažiausių abejonių dėl teisingumo ir viešojo intereso gynimo, ikiteisminių tyrimų kokybės ir profesionalumo. Valstybei reikalinga prokuratūra, kelianti žmonių pasitikėjimą ir pagarbą savo kompetencija ir principingumu“, – sakė Prezidentė.  

Valstybės vadovė pabrėžė, kad pastaruoju metu viena po kitos politikų keliamos iniciatyvos keisti Konstitucijoje įtvirtintą generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo tvarką problemos nesprendžia ir trikdo sistemos darbą. Laiku nepaskyrus generalinio prokuroro gali iškilti kolizija dėl kitų prokurorų skyrimo, nes 2016 m. baigiasi net 55 vyriausiųjų prokurorų arba jų pavaduotojų kadencijos.     

Pasak Prezidentės, prokuratūrai turi vadovauti aukšto lygio teisininkas profesionalas, sukaupęs darbo patirties ir prokuratūros, ir teismų sistemoje, kuriam rūpėtų ne munduras, o žmogaus teisių ir viešojo intereso gynimas, kokybiniai institucijos pokyčiai, jos modernumas ir atvirumas visuomenei.  Tokius prokuratūros pokyčius paspartintų ir Seimo politinė valia.

Spalį Prezidentė su teisės profesionalais aptarė, kokios priemonės padėtų užtikrinti stabilų ir kokybišką prokuratūros darbą.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.11.03 08:51

Atgal