Lietuvos Respublikos Prezidentė

E. Macronui – Prezidentės sveikinimo kalba Achene

2018-05-09

Trečiadienis, gegužės 9 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė gegužės 9-10 d. Achene, Vokietijoje, dalyvaus iškilmingoje Tarptautinio Karolio Didžiojo apdovanojimo įteikimo ceremonijoje.

Vienas garbingiausių politikos apdovanojimų pasaulyje šiemet skirtas Prancūzijos Prezidentui Emmanueliui Macronui. Lietuvos vadovė apdovanojimo išvakarėse sakys pagrindinę kalbą iškilmingoje vakarienėje, kurioje dalyvaus ES lyderiai, Karolio Didžiojo apdovanojimo laureatai ir garbingi Acheno miestiečiai.

Prieš 5 metus Tarptautinis Karolio Didžiojo apdovanojimas suteiktas Prezidentei Daliai Grybauskaitei už asmeninį ir Lietuvos indėlį kuriant Europos Sąjungos vienybę.

Politikos Oskaru vadinamas apdovanojimas yra teikiamas už ypatingus nuopelnus skatinant taiką, santarvę ir vienybę Europoje. Apdovanojimą 1950 m. įsteigė Acheno miestiečiai. Antrojo pasaulinio karo nualintame žemyne jis tapo simboliniu kvietimu įveikti nesutarimus, siekti solidarumo ir tarpusavio supratimo tarp Europos tautų ir žmonių.

Per beveik 7 dešimtmečius Tarptautiniu Karolio Didžiojo apdovanojimu apdovanoti Popiežius Jonas Paulius II ir Popiežius Pranciškus, Europos Sąjungos įkūrėjai – Jeanas Monnet, Konradas Adenaueris, Robertas Schumanas, taip pat Didžiosios Britanijos Premjeras Winstonas S. Churchillis, JAV Prezidentas Billas Clintonas, Čekijos humanistas ir buvęs šios šalies vadovas Vaclavas Havelas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Ispanijos Karalius Chuanas Karlosas, Nyderlandų Karalienė Beatričė ir daugelis kitų iškilių politikų.

Istorinis Acheno miestas yra ypač reikšmingas Vokietijos, Prancūzijos ir visos Europos istorijai. Aštuntajame amžiuje suvienijęs frankų ir germanų gentis imperatorius Karolis Didysis Acheną pavertė Europos politiniu centru. Jo statytoje ir daugiau nei tūkstantmetį skaičiuojančioje Acheno katedroje daugelį šimtmečių buvo karūnuojami Vokietijos karaliai ir Šventosios Romos imperijos imperatoriai.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.05.08 15:40

Atgal