Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

„Brexit“ deryboms būtinas aiškus mandatas

2018-10-17

Trečiadienis, spalio 17 d. (Briuselis). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Belgijos sostinėje dalyvauja Europos Vadovų Tarybos posėdyje, kuriame viena esminių temų – „Brexit“ derybos su Jungtine Karalyste.

Praėjusią savaitę nepavykus pasiekti sutarimo dėl išstojimo sutarties ir ES bei JK ateities santykių modelio, šalies vadovė pabrėžia, kad būtina toliau tęsti derybas. JK išstojimas iš ES be susitarimo būtų blogiausias scenarijus visiems. Dėl to turi būti dedamos visos pastangos susitarimui pasiekti.

Tam yra reikalingas aiškus derybų mandatas tiek ieškant sprendimų Airijos sienos klausimu, tiek diskutuojant dėl būsimų ES ir JK santykių. Valstybės vadovės teigimu, politinės Didžiosios Britanijos jėgos visų pirma turi pačios apsispręsti dėl savo derybinės pozicijos šalies viduje ir tik tuomet bus galima tikėtis sklandžių bei rezultatyvių derybų su ES.

Pasak šalies vadovės, bet koks sprendimas dėl Šiaurės Airijos negali padalinti Airijos salos ar sukurti dirbtinių sienų. Tam būtina ieškoti inovatyvių ir visiems tinkamų sprendimų, kurie leistų ir toliau laisvai judėti prekėms salos viduje.

Kartu Lietuvai svarbu, kad po „Brexito“ su JK būtų išlaikomi kuo glaudesni santykiai saugumo ir ekonomikos srityse. Lietuva mato JK kaip svarbią partnerę užtikrinant Baltijos šalių saugumą, kovojant su kibernetinėmis grėsmėmis ir stiprinant Europos atsparumą išorės grėsmėms.

Dvi dienas truksiančioje Europos Vadovų Taryboje taip pat bus aptarti ES išorės santykiai, sankcijų Rusijai, vidinio saugumo, migracijos ir išorės sienų klausimai.

Penktadienį Prezidentė kartu su 51 Europos ir Azijos šalių vadovu dalyvaus ASEM viršūnių susitikimo darbo sesijose, kuriose bus diskutuojama, kaip įveikti globalius saugumo, klimato kaitos ir migracijos iššūkius, užtikrinti sklandų tvarų vystymąsi, stiprinti šių dviejų žemynų prekybinius ir investicinius ryšius, didinti transporto ir skaitmeninį sujungiamumą.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.10.17 19:18

Atgal