Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba atidarant ESBO Ministrų Tarybą

2011-12-06

Gerbiami Ministrai,

Mieli svečiai,

Ponios ir ponai,

Sveikinu Jus visus atvykus į Lietuvą ir į baigiamąjį Lietuvos pirmininkavimo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai renginį.

Šiemet tai jau antras toks didelis renginys po daugiau nei pusantro šimto šalių vienijančios Demokratijų bendrijos ministrų susitikimo Vilniuje šių metų liepos mėnesį.

Lietuva parodė, kad galime ir mokame sėkmingai vadovauti didelėms tarptautinėms organizacijoms, sąžiningai tarpininkauti ir ryžtingai siekti rezultatų.

Svarbu, kad prieš keletą dienų Vilniuje atsinaujino oficialios 5+2 derybos dėl konflikto Padnestrėje sureguliavimo. Per visą mūsų šalies pirmininkavimą ESBO užsitęsusių konfliktų sprendimas buvo prioritetas Lietuvai. Todėl džiaugiuosi, kad po penkerių su puse metų pertraukos pagaliau pavyko atnaujinti derybas, o kartu tikiuosi, kad tai paskatins visas puses telkti tam reikalingą politinę valią ilgalaikiam ir tvariam sprendimui.

Politinę valią būtina telkti ir siekiant konfliktų Pietų Kaukaze sprendimo. Šiais metais išvengėme konflikto eskalavimo, tačiau neišvengėme militarizacijos, agresyvios retorikos ir, svarbiausia, žmonių aukų. Ir ne tik Pietų Kaukaze, bet ir kituose regionuose.

Karui ar grasinimui karu Europoje vietos neturi būti. Mes turime pakankamai svarbių iššūkių, senų ir naujų, kad nedelsdami ryžtingai veiktume kartu.

Visi sutinkame dėl šiandienos iššūkių, galbūt nesutinkame dėl jų svarbos kiekvienam atskirai. Tačiau kooperuotis privalome, nes kitu atveju grėsmės kooperuosis už mus. Net ir maži mūsų žingsniai į priekį gali būti lemtingi.

Lietuva akcentuoja konkrečių projektų stiprinant mūsų bendrą kovą su narkotikais svarbą. Todėl džiaugiuosi, kad šioje srityje padarėme reikšmingą pažangą: šiame susitikime bus tvirtinama nauja kovos su narkotikais koncepcija, o į naujų ESBO projektų su Afganistanu sąrašą, kuris, tikiuosi, bus patvirtintas šiame susitikime, įtraukiama ir Pasieniečių mokykla Medininkuose.

Tikiuosi, kad augantis pasitikėjimas atviresniu dialogu energetinio ir kibernetinio saugumo klausimais netrukus virs konkrečiais bendradarbiavimo projektais ir iniciatyvomis. Kviečiu atviriau kalbėtis branduolinio saugumo klausimais. Kartu diskutuodami galime ir turime įgyvendinti branduolinių jėgainių technologijų, statybos ir priežiūros saugumo kriterijus, o geranoriškiau dalindamiesi ataskaitomis apie atominių reaktorių saugumo testų rezultatus ir siekdami skaidrumo atliekant poveikio aplinkai vertinimus padidintume vieni kitų saugumą. Černobylio ir Fukušimos katastrofos priklauso istorijai ir turi likti tik ten.

Ponios ir ponai,

Labai svarbu, kad pamatiniai demokratijos ir žmogaus teisių principai būtų perkelti į nacionalinę politiką ir praktiką. Tai taikytina visoms žmogaus teisėms ir laisvėms - nuo laisvų rinkimų teisės iki žurnalistų saugumo.

Gerbiami Ministrai,

Svarbu tęsti Jūsų susitikimus sprendžiant užsitęsusius konfliktus, atliepiant naujas grėsmes ir iššūkius ar įtvirtinant pamatines ESBO vertybes. Kad už metų Airijoje liudytume dar didesnę pažangą.

Dar kartą sveikinu Jus atvykus į Lietuvą. Sėkmės.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2015.02.06 09:51

Atgal