Lietuvos Respublikos Prezidentė

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba pasaulinėje aukšto lygio konferencijoje „Moterys politikoje: spartesnė pažanga"

2016-05-04

Gerbiamos Kolegės,

Žvelgiant į šią salę, man labai malonu ir džiugu širdyje matyti tiek daug čia susirinkusių moterų lyderių. Vien tai, kad esate čia, reiškia, jog pasiekėte daug.

Atvykote iš viso regiono – regiono, kuris šiandien yra pats pavojingiausias ne tik gyventi, bet tiesiog būti moterimi. Taigi, tikrai labai džiaugiuosi, matydama čia šiandien susirinkusias atstoves iš daugiau kaip šešiasdešimties šalių.

Prieš trisdešimt šešerius metus pirmoji moteris išrinkta prezidente Islandijoje, o Jordanijoje moteris pirmą kartą tapo Parlamento nare prieš dvidešimt trejus metus.

Nuo to laiko moterys daug aktyviau dalyvauja politikoje. Tačiau reikia dar daug padaryti.

Tik trijose šalyse moterys sudaro daugiau kaip pusę nacionalinių parlamentų narių. Šiuo metu tik dešimt moterų yra išrinktos valstybių vadovėmis.

Tačiau skaičiai visko nepasako.

Pagrindinė priežastis, kodėl daugiau moterų turėtų imtis iniciatyvos, yra ta, kad labai sunku užtikrinti demokratiją, ekonomikos augimą ir tvarią taiką, jeigu šiame procese nedalyvauja pusė pasaulio gyventojų:

  • Daugelis moterų buvo įkvepiančios vadovės krizės metu – dėl to, kad jos nebijojo prisiimti atsakomybės.
  • Kitos yra apdovanotos Nobelio prizu už jų išskirtinį vaidmenį mokslo, literatūros srityje arba už taikdarystės pastangas, nes jos žinojo kompromiso ir susitelkimo vertę.
  • Galų gale, moterys užima išskirtinę vietą versle, nes jos sunkiai dirba, yra išsilavinusios ir išdrįsta ieškoti naujų galimybių.

Gerbiamos Kolegės,

Kad paskatintume moteris įsitraukti į politiką, privalome suteikti joms priemonių, padėsiančių užsitikrinti sėkmingą ateitį.

Pirmiausia, tai – švietimas. Išsilavinusios moterys turi daugiau pasirinkimo galimybių: jos yra sveikesnės, turtingesnės ir saugesnės. Be žinių, išsilavinimas suteikia moterims pasitikėjimo savimi ir savarankiškumo.

Tačiau vien tik galimybės įgyti išsilavinimą nepakanka. Vidurinis išsilavinimas ar net universiteto suteiktas laipsnis neužtikrins ekonominės sėkmės, jeigu niekas jūsų neįdarbins vien dėl to, kad esate moteris.

Dar daug darbų reikia atlikti šioje srityje, siekiant palengvinti moterų galimybes įsidarbinti, panaikinti atlyginimų skirtumus, įtraukti vyrus į vaikų priežiūrą ir skatinti moteris pradėti nuosavą verslą.

Antra, suteikti daugiau galių moterims nebus įmanoma, kol neužtikrintas elementarus jų saugumas. Vienai iš trijų moterų patiriant prievartą, smurtas artimoje aplinkoje tampo pasauline epidemija. Kaip politinės lyderės privalome reikalauti, kad būtų priimti ir griežtai vykdomi reikalingi įstatymai.

Moterys, priverstos palikti savo namus dėl konfliktų, susiduria su dar didesniais iššūkiais. Kelyje ir pabėgėlių stovyklose jos rizikuoja tapti priverstinių santuokų ir prekybos žmonėmis aukomis. „Islamo valstybės“, „Boko Haram“ ir kitų teroristinių grupuočių smurtas prieš moteris peržengia suvokimo ribas.

Trečia, mūsų vieningas proveržis turi tapti atsaku tiems, kurie nori grąžinti mūsų visuomenes atgal į viduramžius.

Jeigu modernios komunikacijos technologijos gali sukelti revoliuciją, tai jos neabejotinai gali padėti moterims aktyviau dalyvauti politikoje.

Naujoje technologijų eroje reikia naujo tipo politinių lyderių, gebančių bendrauti su žmonėmis greitai, efektyviai ir laiku. Tai yra galimybė moterims.

Beveik 40 procentų moterų visame pasaulyje yra prisijungusios prie interneto. Tai jau yra viena iš galių suteikiančių priemonių.

Socialinė žiniasklaida – „Twitter“, „Facebook“ ir kiti socialiniai tinklai – gali sustiprinti moterų balsą, sukurti naujas ekonomines galimybes, atverti kelius informacijai ir saviraiškai. Be to, tai gali būti puikus būdas pradėti sėkmingą politinę karjerą.

Gerbiamos Kolegės,

Kiekviena iš mūsų turi ypatingą atsakomybę įkvėpti būsimų moterų lyderių kartą:

 kartą, kuri nebėgtų nuo iššūkių, o drąsiai juos pasitiktų;

  • kuri reikalautų, kad su visais būtų elgiamasi pagal jų nuopelnus nepriklausomai nuo lyties;
  • kuri turėtų drąsos įveikti bet kokį barjerą ir atverti kiekvienas duris;
  • kuri žinotų, kad sunkus darbas ir ryžtingumas atveria neišsemiamas galimybes.

Dėkoju Jums už drąsą prisiimti atsakomybę.

Visoms mums linkiu produktyvaus ir įkvepiančio susitikimo.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2016.05.18 11:39

Atgal