Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentė: Europos biudžete Lietuva turi savo prioritetus

2019-03-19

Antradienis, kovo 19 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Europos audito rūmų (EAR) pirmininku Klausu-Heineriu Lehne. Susitikime aptarta rūmų reforma, auditorių įžvalgos bei pasiūlymai dėl naujojo ES daugiamečio biudžeto, pristatyti Lietuvos prioritetai.

Susitikime kalbėta apie rūmų pateiktas įžvalgas ir pasiūlymus dėl ateinančio septynmečio Europos biudžeto. Prezidentė pabrėžė, kad jie iš esmės priimtini, dėl daugumos jų nuomonės sutampa, tačiau derybose Lietuva turi savo prioritetus.

Šalies vadovė priminė, kad naujajame septynmečiame Europos biudžete Lietuvai planuojamas finansavimas nėra teisingas, nes drastiškai mažinamos sanglaudos lėšos, o tiesioginės išmokos žemdirbiams lieka toli nuo europinio vidurkio, todėl siekiama, kad Lietuvai būtų taikomas pereinamasis periodas, ir ES parama būtų mažinama laipsniškai.

Prezidentė pabrėžė būtinybę vykdyti sutartinius įsipareigojimus ES finansuojant Ignalinos atominės elektrinės uždarymą iki pat projekto pabaigos, jam įgyvendinti skiriant tokią sumą, kuri atitiktų realius poreikius.

Susitikime taip pat kalbėta apie kitus esminius infrastruktūros objektus, tokius kaip „Rail Baltica“, ir jų atspindį Europos biudžete. Lietuva siekia, kad būtų užtikrintas šių projektų finansavimas iš ES biudžeto.

Pasak Prezidentės, būtinas didesnis Europos biudžeto lėšų naudojimo skaidrumas, todėl turi stiprėti jų investavimo drausmę prižiūrinčių rūmų vaidmuo. Tam gali pasitarnauti jų vykdomos veiklos pertvarkymai, didesnį dėmesį sutelkiant į veiklos auditus, kurie leistų operatyviau identifikuoti  galimas rizikas. Operatyvus reagavimas į  kylančias problemas leistų efektyviau naudoti ES lėšas užsibrėžtiems tikslams pasiekti.

Auditorių teikiamoms rekomendacijoms įgyvendinti ypač svarbus ES valstybių bendradarbiavimas – dalijimasis gerąja nustatytų trūkumų šalinimo praktika leistų geriau valdyti visų ES šalių viešuosius finansus.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2019.03.19 11:29

Atgal