Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

Prezidentas sveikina pasiektą susitarimą stiprinti savivaldybių savarankiškumą ir atsakomybę

2020-09-03

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį dalyvavo kasmetiniame Regionų forume, skirtame svarbiausiems regionų politikos ir savivaldos plėtros klausimams aptarti.

Renginį, organizuotą kartu su Vidaus reikalų ministerija (VRM) ir Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), vainikavo šalies vadovo iniciatyva parlamentinių partijų ir Lietuvos savivaldybių atstovų pasirašytas memorandumas dėl savivaldybių savarankiškumo ir atsakomybės stiprinimo.

„Regionų politika turi suteikti galimybę tiems regionams arba savivaldybėms, kurie yra suinteresuoti, kurie yra motyvuoti, kurie nori sukurti žmonėms geresnes darbo arba gyvenimo sąlygas. Tačiau tokių finansinių paskatų šiandien vis dar akivaizdžiai stokojame. Nepaisant šiokių tokių pasistūmėjimų šia linkme, manau, kad kol kas padarėme per mažai“, – Prezidentas sakė Regionų forumo atidarymo kalboje.

Kaip gerąjį pavyzdį šalies vadovas pateikė išplėstas galimybes savivaldybėms naudotis vidaus sandoriais, apie ką buvo daug diskutuota dar praėjusių metų Regionų forume. Prezidentas taip pat pabrėžė, kad reikia dar daugiau kalbėti apie didesnį savivaldybių finansinį savarankiškumą, investicijas ir naują ES finansinę perspektyvą, kuri atveria plačių galimybių prieiti prie labai reikalingų finansinių išteklių.

„Tačiau atverdami tą langą, mes turime reikalauti ir atsakomybės, kad juo bus pasinaudota tikslingai, sąžiningai, nešvaistant lėšų ir nevykdant tokių investicijų, dėl kurių paskui tenka stvertis už galvos“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas išreiškė viltį, kad tvirtu pagrindu tolesnėms diskusijoms ir konkretiems darbams regionų politikos srityje taps Prezidentūroje pusę metų dirbusios „Kurk Lietuvai“ projekto komandos atliktas tyrimas. Parengti pasiūlymai dėl savivaldybių savarankiškumo stiprinimo atsirado po intensyvių konsultacijų su savivaldybėmis ir centrinės valdžios institucijomis, todėl, šalies vadovo teigimu, jie padės ieškant bendrų sprendimų.

Pasak Prezidento, itin svarbų postūmį stiprinti pasitikėjimu ir partneryste grįstus santykius tarp centrinės valdžios bei vietos valdžios institucijų turi duoti bendras memorandumas, kurį per antrąją Regionų forumo dalį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose pasirašė parlamentinių partijų ir Lietuvos savivaldybių atstovai.

„Šiuo dokumentu siekiame užtikrinti, kad esminiai centrinės ir vietos valdžios partnerystės tikslai nepasimestų politinių ciklų kaitoje. Džiaugiuosi, kad visi kartu atsigręžiame į regionus ir įsipareigojame stiprinti savivaldą“, – sakė Prezidentas.

Memorandumą pasirašiusios šalys įsipareigojo stiprinti Lietuvos savivaldybių savarankiškumą ir atsakomybę, taip pat didinti savivaldybių įtaką formuojant ir įgyvendinant regioninės politikos tikslus. Susitarta peržiūrėti funkcijų pasiskirstymą tarp centrinės ir vietos valdžių, taip pat plėsti savivaldybių finansinį savarankiškumą, užtikrinti šimtaprocentinį valstybės savivaldybėms deleguotų funkcijų finansavimą, stiprinti Lietuvos savivaldybių interesų atstovavimą Seime, Vyriausybėje ir kitose valstybės institucijose.

Regionų forume sveikinimo žodžius taip pat sakė Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir LSA prezidentas, Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius. Įžanginiame pranešime viena iš organizatorių, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, pabrėžė investicijų politikos, palaikančios darbo vietų kūrimą, konkurencingumą, ekonomikos augimą, aukštesnę gyvenimo kokybę ir tvarią plėtrą, dėmenį regioninėje politikoje.

„Regioninei politikai nereikia šablonų. Dažnai taip pasitaiko, kad šabloniniai sprendimai, kurie turėtų tikti visiems, iš tiesų netinka niekam. Todėl šiuo atveju mums reikalingas savitas požiūris į kiekvieną regioną. Ir jeigu kalbame apie priešmokyklinio ugdymo gerinimą, tai galbūt ne visiems reikalingi nauji darželiai. Gal pastatas yra labai geras, tačiau nėra gero kelio ar tinkamo transporto. Jau šiame etape prasideda regioninė politika“, – sakė VRM vadovė.

Pagrindinį Regionų forumo pranešimą „Sėkmingos decentralizacijos kelias“ skaitė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Lietuvos skyriaus vadovas, decentralizacijos ekspertas Hansjörgas Blöchligeris. Šio pranešimo pagrindu vyko ekspertų diskusija.

Regionų forume taip pat dalyvavo Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, Seimo, Vyriausybės nariai, Europos Parlamento Regioninės plėtros komiteto nariai iš Lietuvos, LSA atstovai ir svečiai iš visų šalies savivaldybių, parlamentinių partijų vadovai, Prezidento komandos nariai, finansų, savivaldos ir viešojo valdymo ekspertai.

Dėl koronaviruso pandemijos (COVID-19) iššūkių Regionų forumas šiemet organizuotas laikantis griežtų saugumo priemonių, buvo ribojamas dalyvių skaičius atskirose Regionų forumo dalyse.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.09.03 16:08

Atgal