Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

Prezidentas su Nobelio premijos laureatu ir šalies politikais bei ekonomistais aptarė išėjimo iš krizės priemones

2020-04-29

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį su Nobelio ekonomikos premijos laureatu Robertu Shilleriu, Lietuvos parlamentinių partijų, Finansų ministerijos ir Lietuvos banko atstovais bei nepriklausomais ekonomikos ir finansų ekspertais dalyvavo apskritojo stalo nuotolinėje diskusijoje, skirtoje fiskaliniam atsakui į COVID-19 krizę aptarti.

„Pasimokę iš skausmingos ankstesnių ekonomikos krizių patirties, šiandien esame atsparesni ir geriau pasirengę. Tačiau turime atsižvelgti į tai, kad dabartinė krizė nėra tipinė, todėl reikalauja netipinių sprendimų. Nuo to, kaip bus suvaldyta ši ekonominė krizė, priklausys visuomenės pasitikėjimas valdžios institucijomis“, – sakė šalies vadovas.

Jeilio universiteto (JAV) profesorius R. Shilleris savo pranešime staigius ekonominės veiklos pokyčius lygino su virusine epidemija ir teigė, kad, siekiant suvaldyti COVID-19 sukeltą ekonominę krizę, kovoti reikia tiek su pačiu virusu, tiek ir su jo sukelta baimės ir pesimizmo naratyvų banga. Todėl ir Lietuvos ekonomikos skatinimo priemonės, pasak Nobelio ekonomikos premijos laureato, pirmiausia turi būti nukreiptos į teigiamų naratyvų sklaidą, kas stiprintų šalies gyventojų pasitikėjimą valstybe.

Diskusijos metu daugiausia dėmesio buvo skirta galimoms anticiklinėms mokesčių politikos priemonėms, įskaitant galimą laikiną gyventojų pajamų mokesčio sumažinimą, kompensuojant savivaldybių biudžetų praradimus. Didžioji dalis diskusijos dalyvių šią idėją palaikė, tačiau kartu buvo aptarti susiję rizikos veiksniai ir jų suvaldymo galimybės.

Pokalbio metu taip pat buvo įvardintos kitos galimos ekonomikos skatinimo priemonės, tokios kaip socialinių ir nedarbo išmokų tobulinimas, pridėtinės vertės mokesčio tam tikroms veikloms ar prekėms mažinimas, socialinio draudimo įmokų dalinis kompensavimas. Diskusijos dalyviai sutarė, kad būtina ieškoti būdų, kaip užtikrinti tvarų ir inovatyvų ekonomikos vystymąsi.

„Šiandien mes turime daugiau kalbėti apie mokesčių sistemos vaidmenį kovojant su koronaviruso sukelta krize. Viena iš galimų krypčių – laikinas gyventojų pajamų mokesčio sumažinimas krizės laikotarpiu. Turime puikią progą pakeisti iš ankstesnės krizės atėjusį neigiamą naratyvą ir įkvėpti gyventojams daugiau tikėjimo ateitimi“, – akcentavo šalies vadovas.

Prezidentūra kartu su Vyriausybe artimiausiu metu detaliau aptars Vyriausybės inicijuojamas ir ekspertų diskusijoje ryškėjančias ekonomikos skatinimo priemones bei jų darnų įgyvendinimą.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.04.29 17:38

Atgal