Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

Prezidentas: Sakartvelo regionų okupacija pažeidžia tarptautinę teisę

2021-06-10

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda per oficialų vizitą Sakartvele apsilankė prie okupuotų teritorijų Pietų Osetijoje, Didi Khurvaleti miestelyje ir perkeltų asmenų stovykloje Patara Khurvaleti, kur susitiko su vietos bendruomene.

Šalies vadovo teigimu, Rusijos vykdoma Sakartvelui priklausančių Abchazijos ir Cchinvalio (Pietų Osetijos) regionų okupacija yra tarptautinės teisės pažeidimas. Nuo 2008 m. Lietuva aktyviai kelia šį klausimą tarptautiniuose forumuose.

„Rusija privalo prisiimti atsakomybę už Abchazijos ir Pietų Osetijos okupaciją ir žmogaus teisių pažeidimus šiuose regionuose. Taip pat turi atitraukti ginkluotąsias pajėgas iš okupuotų Sakartvelo teritorijų. Siekiant priversti Rusiją laikytis tarptautinių įsipareigojimų, būtinos nuoseklios tarptautinės bendruomenės pastangos ir spaudimas“, – sakė Prezidentas, apsilankęs prie administracinės linijos  su okupuotu Pietų Osetijos regionu.

ES stebėsenos misijos atstovai šalies vadovą informavo apie saugumo ir humanitarinę padėtį, kaip vadinamoji borderizacija veikia konflikto teritorijose gyvenančių žmonių kasdienį gyvenimą, kokį poveikį turi žmogaus teisių padėčiai regione. „Susitikęs su vietos žmonių bendruomene, išgirdau jų liudijimus, kaip borderizacija žaloja šių žmonių likimus, išskiria šeimas, riboja judėjimo laisvę, galimybes mokytis ir naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis. Teroro ir pagrobimo grėsmės šiame regione yra akivaizdžios“, – po apsilankymo šalies viduje perkeltų asmenų stovykloje sakė Prezidentas.

Visame Sakartvele skaičiuojama virš 300 tūkst. šalies viduje perkeltų asmenų, kurių integracija nepaprastai svarbi siekiant pažangos šalyje.

Šalies vadovas padėkojo ES stebėsenos misijai už indėlį užtikrinant stabilumą ir pasitikėjimo kūrimą Sakartvele. Šioje misijoje dirba ir septyni stebėtojai iš Lietuvos.

Rytoj, antrąją vizito dieną, Prezidentas susitiks su Sakartvelo Prezidente Salome Zurabišvili, Ministru Pirmininku Irakliu Garibašviliu, Parlamento Pirmininku Kakhaberu Kuchava ir vietos lietuvių bendruomene.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2021.06.10 21:12

Atgal