Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentas: Lietuvos ir Ukrainos pozicijos dėl situacijos deeskalavimo Baltarusijoje sutampa

2020-09-07

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėjosi su Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu, su kuriuo aptarė situaciją Baltarusijoje ir galimą Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą, siekiant deeskaluoti nerimą keliančią padėtį kaimyninėje šalyje.

„Su Ukrainos lyderiu sutarėme, kad dialogas tarp Baltarusijos valdžios ir pilietinės visuomenės, siekiant valdžios perdavimo ir organizuojant naujus, sąžiningus ir demokratinius Prezidento rinkimus, prižiūrint ESBO, yra tas taikus kelias, kurį matome kaip išeitį iš susiklosčiusios situacijos“, – teigė Prezidentas.

Lietuvos vadovas pridūrė, kad mūsų šalis pasiruošusi prisiimti lyderystę ir atsakomybę tarpininkauti tarp protestuotojų ir valdžios institucijų Baltarusijoje. Pasak Prezidento, tai Lietuvos, kaip laisvos ES šalies narės, nukentėjusios nuo represinių ir okupacinių režimų, pareiga. Šalies vadovo teigimu, Islandijos palaikymas, Lietuvai siekiant atkurti nepriklausomybę prieš 30 metų, kaip niekas kitas įkvėpė valstybės lyderius ir pilietinę visuomenę siekti laisvės. Tokia yra ir Lietuvos bei jos iniciatyvą tarpininkauti palaikančių Europos valstybių misija.

Pokalbyje dėmesio skirta artėjančiam Normandijos ketverto susitikimui aptarti ir aštrėjančiai situacijai Donbaso regione dėl reguliariai pažeidžiamo paliaubų režimo. Apsikeista lūkesčiais dėl artėjančio ES ir Ukrainos aukščiausio lygio susitikimo. Prezidentas akcentavo, kad šis susitikimas yra svarbus tolesnei politinei asociacijai ir ekonominei Ukrainos integracijai su ES.

Per pokalbį paliesta branduolinės saugos tema, aptarta darbą pradedančios Astravo AE grėsmė. Prezidentas sulaukė Ukrainos lyderio palaikymo dėl nesaugios elektros energijos nepirkimo iš Baltarusijos.

Šalių vadovai pasidžiaugė glaudžiais, bendromis vertybėmis grįstais dvišaliais santykiais. Prezidentas priėmė Ukrainos vadovo Volodymyro Zelenskio kvietimą apsilankyti Ukrainoje šių metų pabaigoje.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.09.07 18:56

Atgal