Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentas: bendraminčių ketvertas – Lietuva, Lenkija, Ukraina ir baltarusių tauta

2020-09-24

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino Prezidento rūmuose vykstantį regioninį Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Baltarusijos politinį visuomeninį forumą „Liublino ketvertas: idėja ir tikrovė“.

„Liublino ketvertą“ vienija europietiška tapatybė. Tai šalys, esančios Europoje, susietos stipriais istorinės praeities ryšiais. Tikiu, kad nauja sąvoka – „Liublino ketvertas“ – įsitvirtins mūsų sąmonėje kaip Baltarusijos, Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos bendrumo simbolis bei atsakomybės už regiono ir Europos dabartį ir ateitį išraiškos formatas. Galime sakyti, kad šiandien bendraminčių ketvertą sudaro trys valstybės ir baltarusių tauta. Taip, „Liublino ketvertas“ yra mūsų visų siekiamybė, turime dėti intensyvias pastangas, kad baltarusių tauta turėtų galimybę nulemti savo šalies ateitį, kad demokratinėmis vertybėmis ir principais būtų vadovaujamasi ir šioje Europos šalyje. Mūsų visų pareiga – padėti baltarusiams kovojant dėl savo šalies laisvės ir parodyti pasauliui, kad Baltarusija yra ne viena, kad jos likimas rūpi Vakarų civilizaciniam pasauliui“, – teigiama Prezidento sveikinime.

Diskusijų metu siekiama aptarti sudėtingus istorinius klausimus, susijusius su tarpvalstybinių santykių plėtote, ir pasidalinti įžvalgomis, kaip bendra šalių praeitis gali tapti regiono tapatybės bei užsienio politikos formavimo pagrindu – kaip paversti trijų, o ateityje galbūt ir keturių šalių jungtį geopolitinės traukos centru ne tik regione, bet ir visos Rytų partnerystės erdvėje.

Lietuva ir Lenkija jau yra įgyvendinusios savo dabarties svarbiausius geopolitinius uždavinius, yra visateisės ES ir NATO narės. Ukraina, pasirinkusi savo šalies kryptį, aktyviai siekia euroatlantinės integracijos ir tuo pačiu metu patiria Rusijos agresiją Rytų Ukrainoje bei besitęsiančią Krymo okupaciją.

Anot valstybės vadovo, į kaimyninę Baltarusiją šiandien nukreipti mūsų visų žvilgsniai, jos žmonių ryžtas ir taikus protestas prieš šiurkščią diktatūrą yra unikalus Europoje reiškinys, vertas susižavėjimo ir visokeriopos paramos. Baltarusijos įvykiai po suklastotų Prezidento rinkimų verčia smarkiai nerimauti tiek dėl režimo smurto prieš savo piliečius, norinčius laisvai išreikšti savo valią, tiek dėl nuolatinių Rusijos pastangų kištis į šios šalies vidaus reikalus ir jos būsimą raidą.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.09.24 14:06

Atgal