Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentas su ES vadovais įvertino koronaviruso testavimo ir vakcinavimo strategijas

2020-11-19

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo nuotolinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje aptarti koordinuotam Europos Sąjungos atsakui į pandemijos krizę ir pažangai rengiant testavimo bei skiepijimo strategijas.

EVT sesijoje šalių lyderiai tarėsi dėl koronaviruso vakcinos gamybos apimčių, pirkimo, logistikos ir paskirstymo. „Jau žinome, kad aukštus veiksmingumo rodiklius pasiekusios vakcinos yra sukurtos. Turime progą kartu su kitomis ES valstybėmis narėmis įsigyti saugias ir veiksmingas vakcinas, kai tik jos bus licencijuotos Europos medicinos agentūros. Akivaizdu, kad ankstyva prieiga prie vakcinos išsaugos daug žmonių gyvybių, o kartu turės reikšmingą teigiamą poveikį visuomenės sveikatai ir ekonomikai. Taip pat pakviečiau ES vadovus jau dabar pradėti rengti koordinuotą išėjimo iš visuomenės veiklos ribojimų strategiją“, – teigė Prezidentas.

ES lyderiai sutarė, kad sėkmingas vakcinavimas neatsiejamas nuo tinkamos ir savalaikės komunikacijos visuomenei, o ES lygmeniu būtina visuomenės informavimo ir kovos su dezinformacija strategija. Prezidentas pritarė, kad klaidingos informacijos sklaida viešojoje erdvėje tampa pavojingu ES dėmeniu kovoje su pandemija. „Vakcinavimas yra svarbiausias žingsnis, siekiant sugrįžti į įprastą gyvenimą“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas įvertino Europos Komisijos paskelbtas bendras rekomendacijas dėl greitųjų antigenų testų naudojimo ir pakvietė sutarti dėl šių testų naudojimo valstybėse narėse. Šalies vadovas pasidalijo Sveikatos ekspertų tarybos, įsteigtos Prezidento iniciatyva, įžvalgomis ir rekomendacijomis apie greitųjų antigenų ir serologinių testų įtraukimą į testavimo vykdymą. Efektyvus ir greitas asmenų testavimas išliks vienu esminių pandemijos valdymo faktorių iki saugios ir efektyvios vakcinos panaudojimo.

EVT sesijos metu aptarta ir auganti ES piliečių psichologinės sveikatos problema. ES lyderiai atkreipė dėmesį į tam tikrą visuomenės nuovargį dėl pandemijos. Prezidentas pabrėžė pozityvaus psichologinio fono svarbą visuomenėje kovojant su pandemija ir pasidalijo Lietuvos patirtimi: „Šiuo požiūriu Lietuva yra žingsniu priekyje, nes Sveikatos ekspertų taryba jau dabar rengia rekomendacijas Vyriausybei apie psichologinio klimato šalyje gerinimo priemones ir jų diegimą.“

ES lyderiai apsikeitė nuomonėmis dėl Lenkijos ir Vengrijos vadovų pareiškimo vetuoti daugiametės finansinės programos ir Gaivinimo fondo susitarimą dėl teisės viršenybės principų susiejimo su finansavimo skyrimu. Šalies vadovas pabrėžė dialogo svarbą ir poreikį kaip galima sparčiau užbaigti teisines procedūras dėl Daugiamečio ES biudžeto ir Gaivinimo fondo patvirtinimo, kad kuo greičiau galima būtų naudotis suplanuotomis lėšomis.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.11.19 21:35

Atgal