Lietuvos Respublikos Prezidentas

Prezidentas: krizės atveju būtinos bendros Europos Sąjungos asmenų judėjimo taisyklės

2020-03-17

Kovo 17 dienos vakarą Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo neeilinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) vaizdo konferencijoje, skirtoje susidariusiai situacijai Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse aptarti. Dėl konferencijos surengimo šalies vadovas asmeniškai kreipėsi į EVT ir Europos Komisijos (EK) vadovus Charlesą Michelį ir Ursulą von der Leyen, ragindamas aktyviau koordinuoti valstybių narių atsaką į koronaviruso plitimą, asmenų, prekių ir paslaugų judėjimą per sienas, taip pat galimą poveikį ekonomikai.

Vaizdo konferencijoje akcentuota būtinybė krizės akivaizdoje išlaikyti ES valstybių solidarumą ir užtikrinti ES piliečių teises bei asmenų, prekių ir paslaugų tinkamą judėjimą Europos Sąjungoje. „Susiklosčiusi situacija yra neeilinis iššūkis visai Bendrijai, per kurį svarbiausia užtikrinti esminių ES veikimo principų ir vertybių laikymąsi. Europai būtina turėti krizės atveju bendras asmenų judėjimo taisykles, siekiant, kad būtų užtikrintas ES piliečių saugus grįžimas namo“, – po skambučio sakė Prezidentas.

Pasak šalies vadovo, Europos Sąjungos šalyse yra tūkstančiai Lietuvos piliečių, kurių grįžimo galimybėmis visą parą rūpinasi šalies institucijos, ambasados. Šioje situacijoje ypač svarbus Lietuvos piliečių, siekiančių grįžti namo, sutelktumas ir atsakingas elgesys. „Esami piliečių susigrąžinimo sprendimai ne visada yra patys patogiausi keliaujantiems, tačiau optimalūs šioje neeilinėje situacijoje. Turime užtikrinti, kad į Lietuvą grįžtantys piliečiai ją pasiektų saugiai, užtikrinant ir visų su grįžimu susijusių šalių, institucijų ir pareigūnų saugumą“, – teigė Prezidentas.

Kalbėta apie poreikį aktyviai taikyti ekonomikos skatinimo priemones Bendrijos narėse ir užtikrinti, kad ekonominei veiklai, ypač laisvam prekių judėjimui, būtų taikomi tik būtinieji apribojimai. Prezidentas pabrėžė, kad Lietuva ėmėsi ambicingų nacionalinių priemonių (virš 5 proc. BVP apimties), reaguodama į ekonominę grėsmę, tačiau reikšmingos ES lygiu koordinuotos pastangos yra būtinos šalia nacionalinių priemonių. Siekiant sumažinti neigiamą poveikį ekonomikai, itin svarbu, kad tiek prekių, tiek paslaugų judėjimas per sienas būtų ypač sklandus ir koordinuotas Europos Sąjungos lygiu.

Prezidentas išreiškė viltį, kad bendros tiek ES, tiek nacionalinės pastangos padės užtikrinti užimtumą, ekonominį ir finansinį stabilumą.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.03.17 21:16

Atgal