Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Čiunės Sugiharos paminklo Kaune atidengimo proga

2020-10-17

Gerbiamieji,

džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad šiandien Japonijos diplomatas Čiunė Sugihara grįžta į Kauną – ir į Lietuvą. Prie to svariai prisidėjo aktyvi Kauno miesto veikla.

Šiandien Kaune atidengiame paminklą žmogui, kurio žmogiškumas ir drąsa seniai tapo mūsų moraliniu kelrodžiu. Sugihara sugrįžta ten, kur prieš 80 metų dalijo „vizas į gyvenimą“ žydų pabėgėliams, ieškojusiems Lietuvoje saugios užuovėjos nuo karo negandų.

Daugybė išgelbėtų žmonių niekada nepamiršo šios nuostabios asmenybės iš tolimosios Japonijos. Nors Kauno miesto, kaip ir visos Lietuvos, laisvę sutrypė okupantai, jos dvasia toliau gyvavo Sugiharos ir kitų Pasaulio tautų teisuolių – diplomatų, kunigų, gydytojų, valstiečių – darbuose. Rizikuodami savo gyvenimais, kad išgelbėtų kito žmogaus gyvybę, jie kartu gelbėjo pasaulį nuo fizinio ir moralinio susinaikinimo.

Mums teko pergyventi nacių ir sovietų okupacijas, prarasti ir vėl atgauti nepriklausomą Lietuvą, kad imtume dar geriau suvokti, kur gali nuvesti neapykanta ir abejingumas kitų žmonių kančioms. Tapome jautresni žmogaus teisėms ir laisvėms.

Šiandien mums svarbu įveikti ne tik pandemiją, bet ir kitas grėsmes, su kuriomis susiduria žmonija. Privalome nukenksminti ne tik koronavirusą, bet ir antisemitizmo, tautinės, rasinės, religinės neapykantos virusus. Turime remti mums artimus kaimynus ir tolimų kraštų žmones, kovojančius dėl savo orumo ir laisvės, už kurią, puikiai žinome, kartais verta aukoti net savo gyvybę. Pasaulyje lieka vis mažiau tolimų šalių. Neturi likti ir svetimo skausmo!

Praėjusiais metais turėjau garbės lankytis Sugiharos gimtinėje, Gifu prefektūroje Japonijoje. Kelionės metu pajutau Japonijos žmonių artumą, nuoširdų susidomėjimą Lietuva ir norą tęsti bendradarbiavimą.

Turime plačių galimybių plėtoti ne tik politinius ryšius, bet ir ekonominius, kultūrinius, akademinius mainus. Svarbiausi visada išliks tiesioginiai žmonių kontaktai. Žinodamas, kad jau kitais metais mūsų sportininkai varžysis dėl Tokijo olimpinių ir paraolimpinių žaidynių medalių, linkiu, kad kuo daugiau lietuvių sporto sirgalių rastų galimybę aplankyti Japoniją ir, konkrečiai, Sugiharos memorialą Jaocu mieste.

Sugiharos atminimas ir jo moralinis palikimas dabarties kartoms buvo ir yra tvirtas tiltas, kuris jungia Lietuvą su Japonija, Izraeliu, JAV, Australija ir kitomis šalimis, kurioms artimos humanizmo vertybės.

Tegul šis paminklas visada primena mums, kad turime mokytis iš Sugiharos veiksmų ir skaudžios Antrojo pasaulinio karo patirties. Tvirtai laikykimės laiko patikrintų moralinių vertybių ir likime teisūs amžinybės akivaizdoje!

Dėkui už dėmesį.

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Informacija atnaujinta 2020.10.17 15:59

Atgal