Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuva ir Lenkija sutarė imtis visų priemonių sinchronizacijos projektui įgyvendinti

2020-07-15

Dalyvaudamas 610-ųjų Žalgirio mūšio metinių minėjimo ceremonijoje Lenkijoje, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su antrajai kadencijai perrinktu Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda. Susitikime aptarta plati dvišalių santykių darbotvarkė: saugumo ir gynybos klausimai, sinchronizacijos projekto įgyvendinimo eiga, ES Rytų partnerystės iniciatyva, kitos aktualios tarptautinės darbotvarkės temos.

Didžiausias dėmesys skirtas bendriems saugumo iššūkiams aptarti. Prezidentas pabrėžė, kad konvencinės, hibridinės ir kibernetinės grėsmės, kylančios iš nedraugiškos Rytų kaimynės, turi būti Lenkijos ir Lietuvos gynybos prioritetų sąrašo viršuje. „Stebint augantį Rusijos agresijos demonstravimą Kaliningrado srityje, būtina suvienyti jėgas ir panaudoti visus svertus, kad NATO viršūnių susitikimuose priimtų sprendimų būtų laikomasi, o patvirtinti NATO gynybos planai mūsų regione būtų sklandžiai įgyvendinami“, – sakė Prezidentas.

Valstybių vadovai sutarė, kad JAV karinių pajėgų buvimas mūsų regione yra strategiškai svarbus ir reikšmingas saugumo stiprinimo ir grėsmių atgrasymo veiksnys. Lietuvos ir Lenkijos vadovai aptarė Rusijos skleidžiamus dezinformacijos bei istorinio revizionizmo naratyvus, kvestionuojančius Lenkijos bei Baltijos šalių valstybingumą, ir galimą atsaką į tai. Vadovai sutarė plėtoti šalių bendradarbiavimą stiprinant visuomenės atsparumą dezinformacijai bei telkiant ES lyderių palaikymą Baltijos šalių bei Lenkijos istorinės atminties išsaugojimui.

Susitikime aptarta aktuali ES Rytų partnerystės darbotvarkė, pasisakyta apie jos perspektyvas ir konstatuotas poreikis kitąmet vyksiančiame Rytų partnerystės viršūnių susitikime siekti ambicingų rezultatų.

Dėmesio skirta elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa projekto eigai aptarti. Prezidentas pabrėžė, kad Lietuva sieks greičiausio įmanomo kelio sinchroniškai susijungti su Lenkijos, o kartu ir su Europos Sąjungos tinklais. Šis strateginis projektas padės užbaigti regiono elektros energijos rinkų integraciją bei užkirsti kelią elektrai iš trečiųjų šalių, kur veikia nesaugios elektrinės, patekti į bendrą ES rinką. Šalys sutarė dėti maksimalias pastangas užtikrinti regiono vienybę stabdant tokios elektros patekimą į ES nuo pat tokių projektų veiklos pradžios.

Prezidentas pasidžiaugė, kad LR Seimas 2021-uosius paskelbė Gegužės 3-iosios Konstitucijos metais, minint jos priėmimo 230-ąsias metines, ir paragino šią sukaktį prasmingai išnaudoti stiprinant Lenkijos ir Lietuvos kultūrinį bendradarbiavimą, populiarinant istorinį paveldą.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2020.07.15 15:53

Atgal