Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba pažymint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną

2021-09-23

Gerbiamieji,

šiandien lenkiame galvas prisimindami Šoa ir šimtus tūkstančių Lietuvos žydų, žuvusių Holokausto metu. Per vieną istorijos mirksnį buvo sunaikinta šimtus metų daugiakultūrę Lietuvos valstybę kūrusi bendruomenė.

Vos per kelerius metus Lietuva neteko didelės ir labai svarbios savo savasties dalies. Paneriuose ir šimtuose kitų žudynių vietų praradome istoriją, kurią kūrėme kartu su žydų tauta. Netekome bendrapiliečių, kartu dalyvavusių Nepriklausomybės kovose, kartu išgyvenusių sudėtingus jaunos valstybės kūrimosi metus, kartu sudėjusių viltis į nepriklausomos Lietuvos ateitį.

Netekome dalelės ateities – nes visoje Lietuvoje amžiams išėjo talentingų mokslininkų ir menininkų, verslininkų ir gydytojų, mokytojų ir dvasininkų karta. Deja, šiandien galime tik įsivaizduoti, kokia kūrybinga, išsilavinusi, versli būtų Lietuva, jei būtų radęsi dar daugiau ryžto ir drąsos išgelbėti savo kaimyną, bendramokslį, bendradarbį.

Drąsiųjų – rizikavusių savo ir artimųjų gyvybėmis – buvo tūkstančiai.

Kaip valstybės vadovas, didžiuojuosi galėdamas juos pagerbti. Ir gailiuosi, kad žmonija tąkart nepajėgė sustabdyti tragedijos.

Šoa – tai Katastrofa. Bet tai nėra tik žydų tautos katastrofa ir tragedija.

Sako, laikas gydo, bet šios netekties skausmą galime palengvinti tik suvokę netekties  mastą, jos aplinkybes ir atsakomybę.

Abejingumas, prisitaikymas ir baimė – tai atvėrė kelią į Katastrofą. Tai vertė užmerkti akis prieš kito žmogaus kančią. Tai neleido ištiesti rankos artimam savo ir apginti skriaudžiamo.

Tik išsivadavus iš abejingumo, prisitaikymo ir baimės galima žengti į ateitį.

Šiandien kuriame stiprią, teisingą, demokratines vertybes ginančią valstybę. Džiaugiuosi, kad darome tai kartu su Lietuvos žydų bendruomene. Jos išgyventa Kančia mums nuolat primena, kaip svarbu, kad kurtume neabejingą, neprisitaikančą, žmogiškąsias vertybes ginančią Lietuvą.

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Informacija atnaujinta 2021.10.07 14:56

Atgal