Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Krymo platformos konferencijoje Ukrainoje

2021-08-23

Gerbiamasis Pone Prezidente Volodymyr Zelensky,

Ekscelencijos,

Ponios ir ponai,

labai džiaugiuosi, kad galiu su Jumis susitikti Krymo platformos inauguracinėje konferencijoje. Iš tiesų čia jaučiuosi kaip namie, su artimiausiais Ukrainos draugais. Gera žinoti, kad esame pasirengę spręsti didelę neteisybę, padarytą nelegalios Krymo okupacijos ir aneksijos.

Praėjo daugiau kaip septyneri metai, tačiau suverenios Ukrainos valstybės teritorijos vis dar okupuotos. Šiandien mums visiems vilties teikia tik nuoširdžios Prezidento Zelenskio pastangos Krymo klausimą tarptautinėje darbotvarkėje išlaikyti tarp svarbiausių.

Mus vienija įsitikinimas, kad Ukrainos suverenitetas Krymo pusiasalio atžvilgiu turi būti atkurtas, visiškai laikantis tarptautinės teisės. Mes esame įsipareigoję Ukrainos nepriklausomybei, vienybei ir teritoriniam vientisumui. Mūsų pažadas – tinkamai įgyvendinti ir sustiprinti nepripažinimo ir sankcijų politiką, kol bus visiškai atkurtas Ukrainos teritorinis vientisumas.

Mūsų laukia daug iššūkių. Puikiai suprantame, kad Rusija yra vis dar okupavusi Krymą, sistemiškai pažeidinėja žmogaus teises ir neleidžia Ukrainos piliečiams naudotis savo pamatinėmis teisėmis.

Tačiau esu įsitikinęs, kad daug kas priklausys nuo Ukrainos vidaus vystymosi. Šiuo metu šalis pasukusi teisinga linkme, link europinės ir transatlantinės integracijos. Lietuva remia visas pastangas sustiprinti Ukrainos valstybinės valdžios institucijas, išsaugoti teisės viršenybę ir užtikrinti sąžiningą konkurenciją bei liberalią ekonomiką.

Šios reformos sukurs laisvą, stiprią ir klestinčią Ukrainos valstybę. Tikiu, kad jau netoli ta diena, kai ji taps vilties švyturiu okupuotose teritorijose gyvenantiems žmonėms. Mūsų užduotis – padėti Ukrainos žmonėms pasiekti savo tikslų ir parodyti kuo geriausią įmanomą pavyzdį!

Galiausiai galimas Krymo pusiasalio ir kitų okupuotų teritorijų sugrąžinimas, kad ir koks būtų svarbus, yra tik didesnio vaizdo sudėtinė dalis. Gyvename labai sudėtingu laikmečiu. Visas demokratinis pasaulis turi kartu ginti laisves ir pamatines vertybes.

Mūsų artimiausias tikslas turėtų būti regioninio bendradarbiavimo stiprinimas. Tai tikrai mums padės veiksmingiausiai išspręsti naujus iššūkius, kurie laukia Europos ateityje.

Dėkoju!

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Informacija atnaujinta 2021.09.24 11:57

Atgal