Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės oficialus tostas iškilmingoje vakarienėje valstybinio vizito Latvijoje proga

2012-06-12

Jūsų Ekscelencija Prezidente,

Mieli ponai ir ponios,

Džiaugiuosi galimybe šiandien vėl būti su Jumis, Lietuvai broliškoje ir draugiškoje Latvijoje.

Nuoširdžiai dėkoju už man ir visai Lietuvos delegacijai parodytą dėmesį ir svetingumą.

Prieš daugiau nei dvidešimt metų kartu kovojome už tai, kad vėl galėtume gyventi laisvose ir nepriklausomose Latvijoje ir Lietuvoje, kad galėtume patys spręsti savo likimą ir niekas kitas negalėtų mums diktuoti, kaip gyventi ir kaip tvarkytis savo šalyse.

Tikslą pasiekėme, o šiandien dirbame tam, kad savo pasiekimus įtvirtintume.

Glaudus dialogas ir bendradarbiavimas tarp mūsų šalių tapo kasdienybe. Kalbamės ir glaudžiai deriname savo pastangas dvišaliu lygiu, Europos Sąjungoje ir NATO, kurios narystės aštuntąsias metines ką tik minėjome.

Džiaugiuosi, kad tapę Europos Sąjungos ir NATO nariais neatsipalaidavome ir toliau vieningai dirbame atstovaudami mūsų žmonių interesams ir juos aktyviai gindami. 

Priėmę drąsius sprendimus, suvaldėme sunkios ir skausmingos ekonominės krizės padarinius. Galime didžiuotis, kad tą padarėme, o mūsų darbai tapo geriausia reklama mums ir visam regionui.

Jūsų Ekscelencija Prezidente,

Ponai ir ponios,

Šiandien ši vakarienė vyksta viename seniausių ir puošniausių Rygos pastatų - Juodagalvių riterių rūmuose, o jų istorija turi daug panašumų ir su mūsų šalių istorija.

1334 metais Juodagalvių riterių rūmai buvo paminėti pirmą kartą.

Lygiai prieš 71 metus, 1941 metų birželį, Juodagalvių riterių rūmai buvo sugriauti per bombų atakas. Latvijai atgavus nepriklausomybę, rūmai buvo atstatyti ir dabar ne tik džiugina į Rygą atvykstančius turistus ar architektūros mylėtojus, bet ir puikiai įamžina gilią ir turtingą tiek šio miesto, tiek Jūsų tautos istoriją. 

Juodagalvių brolija, kaip karinė ir kartu komercinė organizacija, yra unikalus reiškinys Europoje ir unikalus Jūsų tautos indėlis į Europos istoriją, todėl džiaugiuosi, kad prikėlėte šį pastatą ir visą su juo susijusią istoriją naujam gyvenimui.

Parodėte, kad atminties ir pasididžiavimo savo šalies istorija neištrins niekas.

Gerbiami ponai ir ponios,

2000 metais Lietuvos ir Latvijos Seimai paskelbė, kad kasmet rugsėjo 22 dieną bus minima Baltų vienybės diena. Tikiuosi, kad šiemet minėdami šią dieną ne tik prisiminsime mūsų tautas siejančius ryšius, bet ir su nauja energija imsimės Latvijai, Lietuvai ir mūsų žmonėms svarbių darbų įgyvendinimo. 

Siūlau tostą už mūsų tautų bendradarbiavimą. Tegul ta jėga, kuri 1918 ir 1990 metais įkvėpė mus bendrai kovai už mūsų tautų nepriklausomybę ir leido mums atsispirti bandymams ištrinti ar sumenkinti mūsų istoriją, įkvepia mus ir toliau ranka rankon dirbti mūsų tautų ir šalių labui.

Už baltų tautų vienybę!

Par baltu tautu vienuotybu!

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2015.02.06 09:47

Atgal