Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas
*gestu_kalba* Easy to read

Lietuvos Prezidento kalba JTGA: hibridinės atakos kelia pavojų visų šalių saugumui

2021-09-21

Niujorke prasidėjo Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (JTGA) 76-oji sesija, į kurią susirinko lyderiai iš viso pasaulio.

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalboje didžiausias dėmesys skirtas globaliems ir regioniniams iššūkiams: pandemijos suvaldymui, tarptautiniam ir regioniniam saugumui, klimato kaitai.

„Susitelkę turime spręsti globalias problemas ir drauge ieškoti sprendimų. Saugiai gyventi, deja, negalime ne tik dėl geopolitinių iššūkių, bet ir dėl globalios pandemijos grėsmės. Bet daug ką galime padaryti, kad būtų saugiau: dalintis vakcinomis, atremti dezinformaciją, saugoti vieni kitus“, – sakė šalies vadovas.

Savo kalboje pasaulio lyderiams Prezidentas siuntė ir aiškią žinią apie iššūkį, su kuriuo pastaruoju metu susiduria Lietuva – nelegalią migraciją. Kalbėdamas apie Baltarusijos valdžios organizuotą hibridinę ataką, Prezidentas pabrėžė, kad ji kelia grėsmę ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniam saugumui. Šalies vadovas akcentavo, jog turime sutarti ir padaryti viską, kad žmonės nebūtų naudojami kaip įrankiai hibridinėje atakoje, o branduolinė energetika nebūtų naudojama kaip įrankis kaimynams bauginti.

Prezidentas priminė tarptautinei bendruomenei ir Rytų partnerystės šalių saugumo iššūkius: tebesitęsiančią karinę agresiją Ukrainoje, neteisėtą Krymo okupaciją ir aneksiją, užšaldytą konfliktą Padniestrėje, borderizaciją Sakartvelo Abchazijos ir Pietų Osetijos regionuose. 

„Autoritarinės šalys ir toliau telkia karinę jėgą ir susidoroja su savo pilietinėmis visuomenėmis, politine opozicija, laisva spauda. Mes atsisakome tai priimti kaip naują normą. Lietuva pasisako už pagarbą žmogaus teisėms visose pasaulio šalyse“, – sakė Lietuvos vadovas.

Kalbėdamas apie klimato kaitą, Prezidentas teigė, kad Lietuva visiškai palaiko JT Generalinio Sekretoriaus raginimą nedelsiant imtis veiksmų kovoti su klimato kaita, dėl kurios suardomos ekosistemos, nelieka bioįvairovės ir teršiama planeta. Prezidento nuomone, atsakas į klimato kaitą neatsiejamas nuo žalios Lietuvos siekio ir gerovės valstybės kūrimo.

JTGA 76-oji sesija Lietuvai – ypatinga. Šiemet sukanka trisdešimt metų, kai 1991 m. Lietuva tapo Jungtinių Tautų nare. Lietuva sugrįžo į tarptautinę bendriją ir pasaulio politinį žemėlapį. 1992 m. JTGA priėmė rezoliuciją, raginančią išvesti užsienio kariuomenę iš Baltijos šalių teritorijų. Ši tarptautinės bendruomenės parama buvo kritiškai svarbi derybose su Rusijos Federacija dėl kariuomenės išvedimo.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2021.09.21 20:07

Atgal