Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas Visuotiniame teisėjų susirinkime

2012-11-09

Gerbiami teisėjai, renginio svečiai,

sveikinu Jus, susirinkusius į Visuotinį teisėjų susirinkimą. Jame apžvelgsite ketverių metų patirtį ir svarstysite daug kiekvieno iš Jūsų darbui ir Lietuvos žmonėms svarbių klausimų.

Per šiuos metus teismų sistemoje įvyko dideli pokyčiai. Tai buvo lūžio metai ne tik teisėjų bendruomenei, bet ir tikėjimą teisingumu beprarandantiems Lietuvos žmonėms.

Vien čia, Kaune, pasikeitė visų teismų pirmininkai. Teisingumo vykdyti atėjo daug naujų žmonių, pakeitusių tuos, kurie nedarė garbės teisėjo profesijai. Atskleista kabinetinių susitarimų praktika ir teismų sprendimų klastojimo faktai rodo, kad prasidėjo rimta kova su teisėjų korupcija. Didėjantis drausmės bylų skaĩčius aplaidžiai dirbantiems ir nesąžiningiems teisėjams - ženklas, kad teismų savivaldos institucijos pradėjo veikti ne kaip savigynos organizacijos, o kaip reikli ir reali savivalda.

Pagaliau patys imatės atsakomybės taisyti pašlijusį pasitikėjimą teismais.

Bendromis jėgomis gerokai kilstelėjome teisėjų profesionalumo ir etikos kartelę. Įdiegtos naujovės užtikrina objektyvesnį bylų skirstymą, spartesnį jų nagrinėjimą.

Tačiau teismų sistemos tobulinimas ir toliau išliks vienu svarbiausių mūsų visų bendru prioritetu. Todėl noriu atkreipti dėmesį ir į tai, kas labiausiai trukdo užtikrinti mūsų žmonėms teisę į greitą, teisingą ir nešališką teismą.

Pirmiausia, tai neprasidedantys arba stringantys teismų procesai. Gaunu daugybę žmonių skundų dėl teismų veiklos - dažnas iš jų dėl nepagrįstai vilkinamų bylų. Pastaruoju metu jau tapo įprasta girdėti frazę „lėtas teisingumas - blogas teisingumas". Tai griauna visuomenės pasitikėjimą ne tik teismais, bet ir valstybe.

Dėl to vis dažniau pralaimime bylas Strasbūro teisme. Siekdami efektyvinti teismų veiklą, nuolat tobuliname teisės aktus. Svarbius sprendimus priėmė ir Teisėjų taryba, tačiau turime pripažinti, kad ir šiandien galiojantys procesiniai įstatymai leidžia bylas spręsti greitai. Tereikia, kad teisėjai drąsiau naudotųsi jau suteiktomis teisėmis ir jautriau žvelgtų į žmonių lūkesčius laukiant teisingumo.

Kita opi problema - tai teisėjo vardą pažeminę ir jo neverti Jūsų bendruomenės nariai.

Per pastaruosius trejus metus teko skirti daugybę naujų teisėjų, spręsti Jūsų karjeros klausimus. Sutikau gausybę žmonių, įkvepiančių savo atsidavimu ir bekompromisiu pasiryžimu visada stovėti tik teisingumo pusėje. Turėjau progos tiesiogiai išgirsti Jūsų problemas, pajusti teisėjų išgyvenimus dėl šalia esančių ar buvusių kolegų, dėl tų žmonių, kurie daro gėdą mums visiems. Gėdą dėl imamų kyšių, dėl girtuoklysčių, apsileidimo ar piktnaudžiavimo.

Visuomenės pasitikėjimą teismais galite užsitarnauti tik Jūs patys. Pirmiausia, sudarydami sąlygas dirbti profesionaliems, žmogiškiems ir nepriekaištingos reputacijos teisėjams.

Jau keletą metų aktyviai ir nuoširdžiai siekiu, kad teisėjai, kurių sprendimus lemia ne tarnavimas tiesai, o kiti interesai, atsisveikintų su tarnyba. Tą darau dėl Jūsų pačių ir Lietuvos žmonių.

Todėl labai tikiuosi, kad teisėjų bendruomenė jaus dar didesnę atsakomybę ne tik už savo bylas, bet ir už visą teismų sistemą, netoleruos su Jūsų garbinga profesija prasilenkiančios veiklos.

Šiandien rinksite savo atstovus į Teisėjų tarybą. Būtent ji sprendžia daugelį pačių svarbiausių klausimų, susijusių su teismų gyvenimu.

Prieš kelias dienas pasirašiau Teismų įstatymo pataisas dėl Teisėjų tarybos narių skaičiaus bei atstovavimo proporcijų pakeitimo. Tikiuosi, kad šiuose rinkimuose išsirinksite tokią Teisėjų tarybą, kuri diegs tik aukščiausius moralės ir profesionalumo standartus, kuri supras žmonių lūkesčius ir spręs jų problemas teismuose.

Brangūs teisėjai,

Jūs ne vieninteliai, nuo kurių priklauso efektyvus teismų darbas ir visos teismų sistemos reputacija. Tačiau, esu tikra, Jūs galite ir turite padaryti daugiau nei kiti.

Todėl linkiu kiekvienam teisėjui ir visai teismų bendruomenei valios padaryti viską, kad Lietuvos teismai įgytų daugiau žmonių pagarbos ir pasitikėjimo.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2015.02.06 09:35

Atgal