Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba LR Konstitucijos 20-mečio minėjime

2012-10-25

Gerbiamieji teisinės bendruomenės nariai, garbūs svečiai, Konstitucijos kūrėjai,

susirinkome paminėti Lietuvos Respublikos Konstitucijos dvidešimtmečio. Todėl pirmiausiai noriu padėkoti tiems, kurie sukūrė pagrindinį dokumentą, kurio ritmu gyvename jau du dešimtmečius. Esame stabili, demokratinė, žmogaus teises gerbianti bei Vakarų civilizacijos vertybes puoselėjanti valstybė.

Prieš dvidešimt metų sudaryta visuomenės sutartis sukūrė sąlygas Lietuvoje taikiai sugyventi visų tautybių, profesijų, tikėjimų ir įsitikinimų žmonėms. Žinome, ką privalo ir ko negali daryti valdžia, kokios mūsų teisės ir pareigos, kokie strateginiai mūsų valstybės tikslai.

Visgi tenka pripažinti, kad pareiga laikytis Konstitucijos nuostatų Lietuvoje kai kam ne kartą pasirodė esanti per sunki. Ypač pastaraisiais metais. Buvo daug mėginimų apeiti Konstituciją bandant politizuoti teisėsaugą, ignoruoti Konstitucinio Teismo išaiškinimus ar reguliuoti privatų gyvenimą.

Tai rodo, kad per dvidešimt metų ne visi išmokome gerbti svarbiausią savo šalies įstatymą, o kartu ir savo valstybę. 

Diskutuodami, ar Konstitucija atitinka laikmetį, atskirkime siaurus interesus ir visų Lietuvos žmonių poreikius. Tai geriausiai ir nustato pati Konstitucija, nubrėždama ribą tarp trumpalaikės mados ir reikšmingų tendencijų.

Šių dienų aktualijos rodo, koks svarbus yra Konstitucinis Teismas Lietuvoje. Tik jis gali padėti išsiaiškinti visus teisinius nesusipratimus, ginčus ir atsakyti į mums rūpimus klausimus.

Todėl noriu palinkėti išminties ir tvirtybės Konstituciniam Teismui, kuriam Lietuva yra patikėjusi atsakingą Konstitucijos aiškinimo misiją.

Tik gerbdami ir suprasdami savo Konstituciją bei gyvendami pagal ją, galime pasitikėti vieni kitais. Todėl linkiu Jums saugoti pagrindinį šalies įstatymą. Nes pagarba Konstitucijai - yra ir pagarba valstybei, ir kiekvienam jos žmogui. 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.02.06 09:35

Atgal