Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba Bažnytinio paveldo muziejaus atidarymo proga

2009-10-18

Mielieji šios iškilmingos inauguracijos dalyviai,

Lietuvai švenčiant Tūkstančio metų jubiliejų ir Vilniui esant Europos kultūros sostine, Bažnytinio paveldo muziejaus atidarymas išties praturtina svarbių visai Lietuvai įvykių plejadą.

Per istorines negandas ir sunkumus iki mūsų dienų atėjusią paguodos, supratimo ir meilės viltį žmonės įkūnydavo religiniame mene. Vertindami šio meno lobyną, mes surandame ir iškilių to meto menininkų darbus, ir paprasto žmogaus bažnytiniame mene išreikštą norą gyventi, išlikti, sulaukti atjautos. Visada bažnyčia buvo didžioji meno mecenatė ir per šimtus metų sukaupė neįkainojamus meno turtus. Be jokios abejonės, jie puikiai atsiskleis šiems kūriniams geriausiai tinkančioje erdvėje - Šv. Mykolo bažnyčioje. Čia meno vertybės bus apsaugotos ir prieinamos visiems - Lietuvos žmonėms ir Lietuvos svečiams.

Labai svarbu, kad Bažnytinio paveldo muziejus didelį dėmesį planuoja skirti edukacinei ir kultūrinei veiklai. Lankytojai turės progą išvysti ir suvokti estetinę, istorinę ir liturginę eksponatų vertę. Eksponatai nedulkės lentynose, jie bus naudojami pagal savo paskirtį, religinėms apeigoms. Taip žmonėms bus suteikta galimybė matyti juos veikiančius ir suvokti bažnyčios ir krikščionių bendruomenės kelią Lietuvos istorijoje. Ši istorija neatsiejama nuo visos Europos kultūros raidos. Tai liudija eksponatai, sukurti įvairiose Europos šalyse.

Nuoširdžiai dėkoju tiems, kurie net siautėjant nepalankiausiems įvairių politinių laikotarpių vėjams, rizikuodami ne tik savo gerove, bet gal net gyvenimu, išsaugojo šį Lietuvos lobyną.

Vilniaus kurijos ir kardinolo Audrio Juozo Bačkio iniciatyva gražiai bendradarbiauta su Lietuvos muziejais, bažnyčiomis, Kelno arkivyskupijos meno specialistais, Vilniaus miesto savivaldybe, valstybės kultūros bei meno institucijomis. Linkiu, kad muziejaus lobyną praturtintų ir privačių kolekcininkų bei mecenatų indėlis.

Bažnytinio paveldo muziejus papildys Vilniaus muziejų galeriją, kaip reikšminga Lietuvos kultūros paveldo dalis. Lankytojams nuoširdžiai linkiu pasisemti kuo daugiau meilės ir vilties, sukauptos šioje erdvėje.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2015.02.06 10:58

Atgal