Lietuvos Respublikos Prezidentas

Energetinis saugumas – bendras Lietuvos ir Estijos tikslas

2011-11-16

Trečiadienis, lapkričio 16 d. (Vilnius). Su Lietuvoje viešinčiu Estijos Prezidentu Toomu Hendriku Ilvesu Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė sutarė stiprinti bendrus veiksmus Baltijos šalių energetiniam saugumui užtikrinti.

Prezidentės teigimu, sėkminga Lietuvos, Estijos ir viso regiono raida, mūsų šalių žmonių gerovė labai priklauso nuo energetinio saugumo ir Baltijos šalių energetinės izoliacijos panaikinimo. Tai pasiekti įmanoma vykdant strateginės reikšmės energetinių jungčių su Švedija ir Lenkija, Visagino atominės elektrinės projektus bei užtikrinant alternatyvų dujų tiekimą sausuma bei jūra ir taip mažinant priklausomybę nuo monopolinio tiekėjo.

„Užtikrinę energetinį saugumą užtikrinsime ir savo šalių politinį, ekonominį saugumą, paskatinsime ūkio atsigavimą ir kursime Lietuvos bei Estijos žmonių gerovę. Su Prezidentu sutarėme toliau intensyviai bendradarbiauti, kad būtų panaikinta mūsų šalių energetinė izoliacija. Dirbdami išvien sukursime saugų, stiprų ir konkurencingą regioną", - teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Estijos Prezidentas pasveikino Lietuvą atrinkus strateginį Visagino atominės elektrinės investuotoją japonų kompaniją „Hitachi" ir išreiškė savo šalies politinę paramą šiam projektui. Pasak Prezidento Ilveso, Estija yra pasirengusi dalyvauti Visagino AE statybose, o dėl konkrečių sąlygų bus tariamasi tolesnėse derybose.

Lietuvos ir Estijos vadovai informavo, kad abi šalys rengiasi statyti savo suskystintų dujų terminalus. Pasak Prezidentės, kai kiekviena Baltijos valstybė turės savo terminalą, tuo bus mažesnė priklausomybė nuo vienintelio dujų tiekėjo, žemesnės kainos vartotojams. 

Lietuvos vadovės teigimu, suskystintų dujų terminalas yra ekonomiškai naudingas projektas, nereikalaujantis didelių investicijų statyboms, todėl jį galima greitai pastatyti ir jau po kelerių metų turėti dujų tiekimo jūra alternatyvą.

Prezidentai sutarė koordinuoti Lietuvoje įsteigto energetinio ir Estijos kibernetinio saugumo centrų veiklą. Estijos Prezidentas parėmė mūsų šalies siekį, jog energetinio saugumo centras taptų akredituotu NATO centru.

Lietuvos ir Estijos vadovai taip pat sutarė Čikagoje vyksiančiame NATO viršūnių susitikime siekti, kad NATO oro policijos misija Baltijos valstybėse būtų pratęsta.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2011.11.16 12:43

Atgal