Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

CŽV kalėjimo istorija – Lietuvos politinės brandos išbandymas

2009-12-22
Antradienis, gruodžio 22 d. (Vilnius). Įvertinusi LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto parlamentinio tyrimo dėl galimo JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo Lietuvoje išvadas, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad „Lietuva negali tapti grupelės žmonių, užsižaidusių valdžia, įkaite."
 

Prezidentės teigimu, būtina garantuoti demokratinę specialiųjų tarnybų kontrolę šalyje ir nustatyti aiškią ir skaidrią tvarką, kaip priimami su Lietuvos saugumu susiję svarbūs sprendimai.

„Lietuva kaip valstybė bus gerbiama tik tuomet, kai neleisime nei saviems, nei svetimiems niekinti žmogaus teisių ir rizikuoti šalies saugumu. Apsivalyti nuo politinio melo, intrigų - tai pamokos, kurias turime išmokti norėdami pasiekti politinės brandos", - pabrėžė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas nustatė, kad Valstybės saugumo departamentas buvo gavęs CŽV prašymų įrengti patalpas tinkamas sulaikytiems asmenims laikyti ir tokios patalpos buvo įrengtos, tačiau nenustatyta, ar jose buvo kalinami terorizmu įtariami asmenys.

Pasak valstybės vadovės, jos turėti netiesioginiai įtarimai pasitvirtino, nes komiteto atliktas tyrimas nustatė, kad specialūs pastatai buvo pastatyti, egzistavo ir galėjo buvo pritaikyti sulaikytųjų laikymui.


Prezidentė taip pat pabrėžė, jog yra pagrindas kelti klausimą, ar Valstybės saugumo departamento pareigūnai, įvardijami komiteto tyrime, neviršijo savo įgaliojimų.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2009.12.22 11:05

Atgal