Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Lietuva stiprina ryšius su Turkija

2014-12-08

Pirmadienis, gruodžio 8 d. (Ankara). Oficialaus dviejų dienų vizito į Turkiją išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Turkijos Prezidentu Racepu Tayyipu Erdoganu. Tai atsakomasis Lietuvos vadovės vizitas, kurio tikslas - sustiprinti dvišalius politinius, ekonominius ir kultūrinius ryšius, paskatinti prekybą ir verslo bendradarbiavimą. Vizito Turkijoje metu Prezidentę lydi Lietuvos užsienio reikalų ir ūkio ministrai bei Lietuvos verslininkų delegacija.

Lietuvos Prezidentės vizitas - trečiasis užsienio valstybės vadovo vizitas Turkijoje, pareigas pradėjus eiti naujajam šios šalies Prezidentui Racepui Tayyipui Erdoganui.

Valstybių vadovai aptarė aktualius NATO ir Turkijos ES integracijos klausimus, saugumo situaciją regione, tarptautinės koalicijos pastangas stabdant ISIL terorizmą, pabrėžė būtinybę stiprinti verslo bendradarbiavimą. Vizito metu pasirašyti du Lietuvos ir Turkijos susitarimai: memorandumas dėl bendradarbiavimo eurointegracijos srityje ir deklaracija, kuria įsteigta Bendra ekonomikos ir prekybos komisija.

Prezidentė pabrėžė, jog Turkija - svarbi Lietuvos ir NATO sąjungininkė, kurios vaidmuo ypač reikšmingas viso regiono stabilumui. Abi valstybės patiria panašius saugumo iššūkius, todėl remia viena kitos pastangas užtikrinti savo ir visos Europos saugumą. Turkija palaikė Lietuvą siekiant ilgalaikių kolektyvinės gynybos garantijų NATO viršūnių susitikime Velse. Taip pat dalyvauja Vilniuje veikiančio NATO energetinio saugumo centro veikloje ir yra prisidėjusi prie Baltijos šalių oro policijos misijos.

Šalies vadovės teigimu, Lietuvos ekonominis interesas - skatinti dvišalę prekybą su Turkija, kuri yra 16 pagal dydį ekonomika pasaulyje, turinti 80 milijonų vartotojų rinką. Per šių metų pirmąjį pusmetį Lietuvos eksportas į šią šalį išaugo net 27 procentais. Naujas abipuses verslo galimybes atveria Aziją su Baltijos jūrą jungiantis greitasis konteinerinis traukinys „Vikingas", bendradarbiavimas inovacijų, IT, lazerių, energetikos, gyvybės mokslų ir mokslinių tyrimų srityse. Pagal Lietuvoje studijuojančių užsienio student skaičių Turkija yra trečia.

Šalies vadovė taip pat išsakė paramą Turkijos ES integracijos procesui. Lietuva remia Turkijos narystę ES. Per mūsų šalies pirmininkavimą 2013 m. antrojoje pusėje atidarytas regioninės politikos derybinis skyrius.

Prezidentė Turkijos vadovui padovanojo meninę gintaro kompoziciją, lietuviškų sūrių rinkinį ir šokoladinių konditerijos gaminių, taip pat perdavė Lietuvos totorių bendruomenės dovaną - paveikslą, kuriame pavaizduota Kauno mečetė.

Daugiau nei 600 metų Lietuvoje gyvenanti totorių bendruomenė yra gerai įsiliejusi į visuomenę, išsaugojusi savo kalbą ir papročius. Mūsų šalyje veikia 15 totorių organizacijų.

Prezidentė taip pat per oficialią ceremoniją padėjo gėlių prie pirmojo Turkijos Prezidento Mustafos Kemalio Atatiurko paminklo.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.12.08 14:00

Atgal