Lietuvos Respublikos Prezidentas Lietuvos Respublikos Prezidentas

Aukščiausiojoje Radoje Prezidentas kreipėsi į ukrainiečių tautą

2021-03-19

Tęsdamas oficialų vizitą Ukrainoje, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda sakė kalbą Ukrainos Aukščiausiojoje Radoje. Šalies vadovas kreipėsi į Ukrainos politikos lyderius ir šalies piliečius ukrainiečių kalba akcentuodamas Lietuvos palaikymą Ukrainos europinei ir euroatlantinei integracijai. Lietuvos vadovas pabrėžė, kad stiprios Ukrainos vieta – stiprioje Europoje.

„Nuoširdžiai džiaugiamės dėl Ukrainos pasirinkimo siekti europinės integracijos, įtvirtintos šalies konstitucijoje. Lietuva Jus visada rems kelyje į Europos Sąjungą ir NATO. Geriau nei kas kitas žinome, kad Jūsų laukia sudėtingi išbandymai, ir esame pasirengę pasidalyti patirtimi“, – teigė Prezidentas.

Kalboje Prezidentas pabrėžė ilgametę Lietuvos ir Ukrainos santykių istoriją, kurią sutvirtina LDK paveldas ir bendra kova su išorės grėsmėmis. Prezidentas priminė, kad Lietuva ir Ukraina kartu gynė Europos civilizacijai brangias vertybes – pagarbą teisės viršenybei, individo laisvei ir demokratijai. Lietuvos ir Ukrainos bendrystę įkūnija bendri didvyriai – Kijeve atgulė Oršos mūšio nugalėtojas Konstantinas Ostrogiškis, o Ostrohe – Chotyno didvyris Jonas Karolis Chodkevičius.

Šalies vadovas priminė, kad Ukraina palaikė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo kovą, o 2014 m. Lietuva stovėjo drauge su Ukraina Maidano metu.

Prezidentas tvirtai pabrėžė, kad Krymas yra Ukraina ir kad Lietuva palaiko Ukrainos inicijuojamą Krymo platformą. Taip pat Lietuva pasisako už taiką Donbaso regione, Normandijos bei Minsko susitarimo įgyvendinimą.

Lietuvos vadovas atkreipė Ukrainos lyderių ir tautos dėmesį į bendradarbiavimo su NATO svarbą ir būtinybę sutelkti jėgas į gynybos reformų įgyvendinimą.

Prezidentas akcentavo, kad būtina tęsti Ukrainai svarbias reformas, ypač susijusias su ES ir Ukrainos asociacijos susitarimo įgyvendinimu. Pasak Prezidento, norint atkurti visuomenės pasitikėjimą teismų sistema, prioritetu turėtų išlikti plati Ukrainos teismų sistemos reforma, skaidrios teisėjų atrankos ir vertinimo procedūros bei atsakomybė už korupciją.

Šalies vadovas taip pat pabrėžė saugumo ir gynybos sektoriaus, viešojo administravimo reformų svarbą, reikšmingų pokyčių poreikį, siekiant teisės viršenybės ir efektyvios kovos su korupcija.

Savo kalboje Prezidentas palietė ir energetinio saugumo grėsmių regione klausimus. Šalies vadovas išsakė Lietuvos poziciją dėl elektros nepirkimo iš nesaugios Astravo atominės elektrinės ir pakvietė Ukrainą solidarizuotis ir palaikyti Baltijos šalių poziciją, taip prisidedant prie branduolinės saugos didinimo regione.

Radoje Prezidentas susitiko su jos Pirmininku Dmytro Razumkovu. Šalies vadovo teigimu, Rados vaidmuo yra išskirtinis, siekiant Ukrainos europinės ir euroatlantinės integracijos, tad būtinas savalaikis reikalingų įstatymų priėmimas, strateginių reformų pažanga šalyje.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2021.04.12 14:57

Atgal